Uluslararası Namdo Ordu Tarihi Müzesi Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 16 Eylül 2022
Prof. Dr. Derya Oktay’ın jüri üyesi olarak görev yaptığı Namdo Ordu Tarihi Müzesi Uluslararası Tasarım Yarışması sonuçlandı.

© I_architects + Hyunjejoo_Baukunst

Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Oktay, Güney Kore’nin önemli bir devlet projesi olan Namdo Ordu Tarihi Müzesi Uluslararası Tasarım Yarışması'nın 29-30 Ağustos’ta Jeonnam Yerel Yönetim Merkezi'nde gerçekleştirilen ikinci aşama jürisinde davetli panel üyesi olarak ikinci kez Kore’de görev yaptı.

Jüri kapsamında daha önce dünyanın 22 ülkesinden 106 proje önerisi arasından seçilen ilk beş proje basılı, dijital ve maket sunumları incelenerek değerlendirildi; daha sonra tasarımcı ekiplerin temsilcilerinin yüz yüze sunumları izlenip, jüri üyelerinin sorularına yanıtlar alındı, son değerlendirmeler yapılarak derecelendirme sonuçlandırıldı.

‘Yer’e göre tasarımın çok iyi bir örneği olan, doğa ile çok başarılı bir ilişki kuran yenilikçi bir projenin birincilik ödülünü almasından mutlu olduğunu söyleyen Prof. Oktay, jüri görevinin ardından, davet edildiği Kore Mimarlar Birliği’nde (Gwangju Metropolitan), Mimarlık ve Kent Kültürü Festivalinin özel etkinliği olarak, 31 Ağustos’ta “Ekolojik ve Sürdürülebilir Kent ve Binalar: Çağdaş Yaklaşımlar” adlı bir konferans verdi.

Mimarlar Birliği Başkanı Jongwon Gil ve yerel mimarlar tarafından büyük ilgi gösterilen etkinlik sonrasında, 1 ve 2 Eylül tarihlerinde iki ayrı üniversitede “Küreselleşme ve İklim Değişimi Çağında Sürdürülebilir Kent ve Mimarlık” konusunda davetli seminerler verdi. Chosun Üniversitesi'ndeki seminerde ev sahibi Dekan Prof. Dr. Jeong Min Moon, Dongshin Universitesi’ndeki seminerde ev sahibi Prof. Dr. Seungkwang Shon (Jeonnam Yerel Yönetim Merkezi Baş Mimarı ve yarışma koordinatörü) hazır bulunarak ön tanıtımı yaptılar.

I_architects + Hyunjejoo_Baukunst tasarımının birinci olduğu projenin detayları için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :