Uluslararası Mimarlar Birliği 2021 Altın Madalya ve Ödülleri Açıklandı

mimarizm.com / 05 Mayıs 2021
Mimarlar Odası tarafından aday gösterilen Prof. Dr. Doğan Kuban, 2021 Uluslararası Mimarlar Birliği Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne layık bulundu.

Meslek hayatı boyunca verilen eserlerin ve yürütülen çalışmaların tüm yönlerini dikkate alarak üstün mimari başarıyı tanımak üzere kurgulanan ve 1984 yılında oluşturulan UIA Ödülleri; Altın Madalya’nın yanı sıra, “Kentsel Planlama ve Tasarım İçin Patrick Abercrombie Ödülü”, “Mimarlıkta Teknoloji İçin Auguste Perret Ödülü”, “Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü”, “Sürdürülebilir ve İnsani Çevreler İçin Robert Matthew Ödülü”, “Yoksullukla Mücadeleye Yönelik Mimarlık Uygulamaları İçin Vassilis Sgoutas Ödülü” olmak üzere 5 ayrı dalda veriliyor.

Programın geçmiş dönem madalya sahipleri arasında Toyo Ito, Renzo Piano, I.M. Pei, Àlvaro Siza Vieira, Hassan Fathy ve Rafael Moneo gibi isimler yer alıyor.

Jüri, 21 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği toplantısında; Mimarlar Odası tarafından aday gösterilen Prof. Dr. Doğan Kuban’ı 2021 UIA Jean Tschumi Mimari Yazın Ödülü’ne layık buldu.

Jüri raporunda, Prof. Dr. Doğan Kuban’ı;

“Ödül; mimarlık, koruma ve restorasyon alanında “sessiz dev”, Türk mimarlık tarihçisi ve koruma uzmanı Doğan Kuban’a verilmiştir. Çalışmaları İstanbul, Kazakistan ve Türkmenistan’ın zengin mimari miras değerlerine odaklanmıştır. Kuban yaşamı boyunca; Türk, İslam ve Anadolu mimarisinin ihtişamını ve karmaşıklığını dünyaya tanıtan, geleceğin mimarlarına ve bilim insanlarına paha biçilemez bir kaynak oluşturan ve ilham veren yetmişten fazla eser üretmiştir” sözleriyle tanımlamaktadır. 

Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından Mimarlar Odası'na iletilen mektupta, UIA Başkanı Thomas Vonier, dünya çapında mimarları temsil eden Birlik adına mimarlık, koruma ve restorasyon ve eğitim alanındaki eşsiz katkıları nedeniyle Prof. Dr. Doğan Kuban’a teşekkürlerini sunuyor. 

Brezilya /Rio de Janeiro’da gerçekleştirilmesi planlanan 2021 UIA Dünya Mimarlık Kongresi ve Ödül Töreni, tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenecek.

Mimarlar Odası; Türk ve dünya kültürünü yorumlayan çalışmaları, çağdaş düşünceyi benimsemiş kadroların ve genç kuşakların yetişmesine büyük katkıları ve hizmetleriyle mimarlık camiasını aydınlatan; mimarlık kültürünü ve mesleğin gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalarını ömür boyu sürdüren Prof. Dr. Doğan Kuban’ı kutluyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :