Üç Boyutlu Sanal Deneyimle Tarihin Derinliklerine Eğitici Bir Yolculuk

mimarizm.com / 28 Temmuz 2021
Tarihi Lascaux Mağarası’nın yer aldığı yeni bir sanal gerçeklik deneyimine imza atan Dassault Systémes, 20 bin yıllık duvar resimlerinin yer aldığı mağaranın birebir boyutlarda sanal ikizini oluşturdu. Böylece, 1963'ten beri halka kapalı olan mağara herkes tarafından gezilebilecek.

İnsanlara ve işletmelere sürdürülebilir yenilikleri hayal etmeleri için iş birliğine dayalı 3D sanal ortamlar sunan Dassault Systèmes, Cité de l’architecture & du patrimoine (Fransız Anıtlar Müzesi) ve Fransa Nouvelle Aquitaine Kültür İşleri Bölge Müdürlüğü (DRAC Nouvelle Aquitaine) ile iş birliği yaptı. Dünyaca ünlü tarihi Lascaux Mağarası’yla birebir boyutlarda tasarlanan yeni bir sanal gerçeklik deneyimine imza atan Dassault Systémes, proje kapsamında 20 bin yıl öncesinden kalma duvar resimlerinin yer aldığı mağaranın sanal ikizini oluşturdu. Bu sanal ikiz, mağaradaki orijinal dehlizlerin gerçek ortamını, mağaraya girme yetkisi bulunan bilim adamları ve anıt küratörlerinin deneyimleyebildiği üç boyutlu koşullarla, eşsiz bir gerçeklikte yeniden canlandırdı.

Eylül 1940'ta keşfedilen ve üç ay sonra tarihi anıt olarak sınıflandırılan Lascaux Mağarası, barındırdığı mağara resimlerinin olağanüstü kalitesi kadar, kırılgan yapısı ve korunmasının güçlüğüyle biliniyor. 1963'ten beri halka kapalı olan ve 1979'da UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Lascaux Mağarası, koruma misyonunun bir parçası olarak DRAC Nouvelle Aquitaine tarafından yürütülen çeşitli dijitalleştirme çalışmalarına sahne oluyor. Hâlâ risk altında olan mağarada geçirilecek süre izinlerle sınırlı olduğundan (çalışma yürüten ekipler için yılda 200 saatten az), Lascaux’nun sanal ikizinin oluşturulması gerçek dünyada gerçekleştirilmesi zor olan gözlemlerin yapılmasına olanak sağlıyor. Birebir ölçekte tasarlanan çok-kişilik sanal gerçeklik deneyimi 20 bin yıl önce resmedilmiş, Üst Paleolitik Çağ’dan kalma başyapıtlara mümkün olduğunca sadık kalırken, üç boyutlu bir deneyimle yeni bakış açıları keşfetme imkânı sunuyor.

Fiziksel olarak girebileceğimiz gerçek boyutlu bir dünya yaratıldı

Yetkililerin açıklamasına göre birebir ölçekli Lascaux Mağarası sanal ikizi, Fransız Anıtlar Müzesi’nin araştırma ve inovasyon laboratuvarı Exaltemps ile birlikte Dassault Systèmes’ın yeni geliştirdiği araçlarla tasarlandı. Yeni yazılım, belirli teknik becerilere sahip olmayan kullanıcılar tarafından bile gerçek boyutlu ve çok-kişilik sanal gerçeklik deneyimlerinin oluşturulmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Dassault Systèmes’in İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehdi Tayoubi şu açıklamayı yaptı: “Ekranların hâlâ iki boyutlu olduğu bir dünyada, sunum veya video düzenleme yazılımında uzmanlaşma artıyor. Dassault Systèmes için buradaki zorluk, kullanımı daha kolay olan, üç boyutlu ve iş birliğine dayalı araçlar hayal etmek ve geliştirmekti. Burada gerekli olan tek beceri, tıpkı gerçek dünyadaki gibi fiziksel olarak girebileceğimiz gerçek boyutlu bir anlatı sahnelemek üzere bir kumanda olmadan, ellerinizi sezgisel olarak kullanmak. Sonuç olarak bu yeni yaratıcı araçlar kültürel alanlar hakkındaki eğitim, araştırma ve daha fazlası için yeni anlayış yöntemlerini doğal bir şekilde ortaya çıkarıyor.”

Mağara içinde DRAC Nouvelle Aquitaine tarafından yapılan dijitalleştirme çalışmalarıyla elde edilen ham veriler bu yeni araçlara entegre edilerek, üç ortağın 3B olarak sanal iş birliği yapabilmesini sağladı. Böylece birçok üç boyutlu ziyaretçi rotası tasarlanabildi.

Sanal kaşifler avatarları aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilecekler

Dijital ikiz çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Lascaux Mağarası Küratörü Muriel Mauriac, "Ekranlarımızda görmeye alışık olduğumuz mağaranın çok hassas 3D tarama verilerine sahibiz. Ancak kendimizi bu sanal ikizin içine sokabilmek bu bakış açısını tamamen değiştiriyor. Halen risk altında olan Lascaux'da geçirilen süre oldukça sınırlı tutuluyor. Bu bağlamda ilk kez tüm ekibimle kendimi oraya ışınlayabiliyorum, ulaşılması en zor alanlarda bile gerçek zamanlı olarak çalışabiliyorum ve araştırma hipotezlerimi test edebiliyorum" dedi.

Sanal ikizle mağarayı üç boyutlu gezebilecek ziyaretçiler, tıpkı orijinal mağaraya erişimi olan koruma ekibi gibi dilerlerse emekleyerek mağaranın en derinindeki son geçidi gezebilecek, hatta kedigiller odası gibi halka hiç açılmamış olan çok dar bölümlerde yürüyebilecekler.

Fransız Anıtlar Müzesi bünyesindeki Replika Eserler Galerisi’nin küratörü Isabelle Marquette, sanal ikiz iş birliği hakkında şunları söyledi: "Exaltemps ve Dassault Systèmes ile imza atılan bu iş birliği, Fransız Anıtlar Müzesi'nin Replika Eserler Galerisi koleksiyonunu 21’inci yüzyıla taşıyor. Sonuç olarak, alçıdan sanal gerçekliğe geçişi sağlayan bu sanal ikiz, mirasımızın gerçek boyutlu replikalarının öğretim, araştırma, hatırlama ve bilgilendirme aracı olarak kullanımını 19’uncu yüzyılda başlatan Eugène Viollet-Le-Duc'un vizyonuyla oldukça uyumlu."

Dünyada ilk kez, sırt çantaları ve sanal gerçeklik gözlükleriyle donatılmış altışar kişilik gruplar, tur rehberi eşliğinde bu tarih öncesi Sistine Şapeli'ni oluşturan toplam 235 metre uzunluğundaki galerilerin tamamını yakından keşfetme şansına sahip olacaklar. Bu sanal kaşifler, içlerinde bulundukları sanal evrende özgürce hareket edebilecek ve avatarları aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilecekler.

Dassault Systèmes ve Fransız Anıtlar Müzesi

2019'da Fransız Anıtlar Müzesi ve Dassault Systèmes, gerçek boyutlu ve sanal gerçekliğe adanmış çok-kişilik araştırma ve yenilik alanı olan Exaltemps'in açılışını yaptı. ScanPyramids VR çalışmasını takiben hayata geçirilen birebir ölçekli Lascaux Mağarası sanal ikizi, bu alanda geliştirilen ve halka açık olan en yeni deney konumunda.

Projeyle ilgili video için tıklayın

 

*

Dassault Systèmes Hakkında

3DEXPERIENCE şirketi Dassault Systèmes, insan gelişimi için bir hızlandırıcı görevi görmektedir. Dassault Systèmes olarak işletmelere ve insanlara sürdürülebilir yenilikleri hayal etmeleri için iş birliğine dayalı 3D sanal ortamlar sunuyoruz. Müşterilerimiz 3DEXPERIENCE platformumuz ve uygulamalarımızla gerçek dünyanın ‘sanal deneyim ikizlerini’ yaratarak yeniliğin, öğrenmenin ve üretimin sınırlarını zorluyorlar. Dassault Systèmes, 140'tan fazla ülkedeki her sektör ve her ölçekte faaliyet gösteren 290.000'den fazla müşteriye değer katıyor.

Fransız Anıtlar Müzesi Hakkında

Miras ve mimariyi teşvik etme konusunda uzun bir geçmişin varisi olan Fransız Anıtlar Müzesi'nin misyonu, çağdaş ve tarihsel kapsamının bir parçası olarak mimari ve kentsel gelişim konusunda bilinç yaratmak, aktarmak ve öğretmek. Geçmişten günümüze kadar her türlü mimari dünyaya ev sahipliği yapan ve bunların bir araya gelmesi üzerine kurulan müze, ayrıca mimari yaratım gözlemevi, bir arşiv merkezi, Avrupa'nın çağdaş mimarlığa adanmış en büyük kütüphanesi ve ulusun mimarları ve kentsel gelişimcilerinin yanı sıra kültürel miras mimarları için bir eğitim merkezi. Müze her yıl hem genel halkı hem de profesyonelleri hedefleyen bir program tasarlamaktadır. Bu program ile müze, kendini hem çok yönlü bir kültür merkezi hem de sürekli yenilenen düşüncelere, geçmişle bugün ve kültürel miras ile mimari arasındaki dengeye adanmış bir paylaşım yeri olarak konumlandırmaktadır.

Nouvelle Aquitaine Kültür İşleri Bölge Müdürlüğü Hakkında

Nouvelle Aquitaine Kültür İşleri Bölge Müdürlüğü, Fransa'nın kültür politikasının kendi bölgelerinde ve departmanlarında sürdürülmesini sağlamakla sorumludur. Kurum, özellikle kültürel miras bilinci oluşturulması, korunması ve geliştirilmesi; mimarinin teşvik edilmesi; sanatsal yaratımın tüm yönleriyle desteklenmesi ve paylaşılması; kitapların, okumanın artırılması, sanatsal ve kültürel eğitim ve bilgi aktarımının geliştirilmesi; kültürel çeşitliliğin ve hedef kitle gelişiminin teşvik edilmesi; kültür ekonomisi ve kültürel endüstrinin geliştirilmesi; ve Fransız dilinin teşvik edilmesi gibi pek çok alana müdahale etmektedir. Kurum, bu alanlarla ilgili konularda bilimsel araştırmalara katkı sağlar. Buna ek olarak kültürden sorumlu bakanlığın uygun hizmetleriyle birlikte yukarıda belirtilen alanlarda yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamakta ve bilimsel ve teknik değerlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Ayrıca kurum, devlet politikalarının uygulanmasını sağlamakta ve gerektiğinde teknik destek sağlamak için yerel makamlarla iş birliği içinde çalışmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :