TSMD Eğitim Seminerleri 'Mimarlıkta Mesleki Sorumluluk Sigortası' ile Başladı

mimarizm.com / 28 Ocak 2016
Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), 2016 itibariyle çeşitli konularda eğitim seminerlerine ev sahipliği yapıyor. Seminerlerin ilki, Zorlu Sigorta işbirliği ile “Mimarlıkta Mesleki Sorumluluk Sigortası” konusuyla 16 Ocak 2016 tarihinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde yapıldı.

Açılış konuşmasını TSMD Mimarlık Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı Berna Tanverdi’nin yaptığı seminerde, TSMD üyesi Nami Hatırlı moderatör, Zorlu Sigorta ve Reasürans Brokerliği Kurucu Ortağı Haluk Berberoğlu ile Zürich Sigorta Finansal Riskler Müdürü Sevil Ertürk konuşmacı olarak yer aldılar.

Belli bir süreden beri ülkemizde uygulanmakta olan Mesleki Sorumluluk Sigortası, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında bazı idareler tarafından talep ediliyor. Proje tasarımı, mesleki kontrolluk ya da danışmanlık hizmeti veren mimarlık ofisleri bu talep ile karşılaşsa da hem konunun yasal mevzuat tarafında mimarlık için özel şartların olmaması, hem de konuyu bilen ve çözüm üretebilen sigorta firması sayısının sınırlı olması nedeniyle sorunlar yaşanıyor. Buradan hareketle, Zorlu Sigorta ve Reasürans Brokerliği işbirliğiyle TSMD üyeleri ve yapı sektörünün diğer paydaşlarına yönelik bir seminer düzenlenerek, konu hakkında temel düzeyde bilgi verildi ve karşılaşılan sorunlarla ilgili deneyimler paylaşıldı.

Haluk Berberoğlu, Türkiye’deki mevcut mevzuattan hareketle Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Özel Sözleşmeler Hukuku vb. konularda bilgi vererek, yasal çerçeveyi tanımladı. Tasarımcıya iddia edilebilen sorumlulukları aktaran Berberoğlu, tasarımcının ve danışmanın hukuki süreçteki konumundan bahsederek, konuya yönelik sigorta sektöründeki çözümleri paylaştı.

Sevil Ertürk, tasarımcının ve danışmanın sorumluluklarının sigortalanmasına ilişkin Türkiye ve gelişmiş ülkelerdeki örnekleri aktararak, ödenen tazminat türleri hakkında genel bilgi verdi.

Seminere katılan TSMD üyeleri arasından, Hatırlı Mimarlık’tan Nami Hatırlı, Uludağ Mimarlık’tan Orhan Uludağ ve A Tasarım Mimarlık’tan İlgiz Öztürk kendi çalışma hayatlarında konuyla ilgili olarak karşılaştıkları sorunları aktardılar.

Seminerde yapılan sunumlara TSMD web sitesindeki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :