Team Deeply High, Solar Decathlon Avrupa’da Yarışıyor

mimarizm.com / 27 Mayıs 2022
İstanbul Teknik Üniversitesi ve Lübeck Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrencilerden Oluşan; Team Deeply High, Solar Decathlon Avrupa’da yarışıyor. Yarışma 3 Temmuz’a kadar sürecek.

Türkiye’den Düzce Cam ve Ray Sigorta ana sponsorluğunda, Smart Güneş Sistemleri, İzmir Karşıyaka Belediyesi, Fibrobeton, Birleşim Mühendislik ve İTÜ Makina Fakültesi Mezunları’nın desteği ile yarışan “Deeply High” takımı, toplumsal ve ekolojik çıkarlara yönelik projeler geliştirmek üzere 2019 yılında kuruldu. Takım, Solar Decathlon Afrika yarışmasında tanışan ve bir araya gelen İTÜ’lü ve THL’li akademisyen ve öğrencilerden oluşuyor. Akım Mühendislik, Algo Logic, Çatı Çiftliği, ENGY ve EG Mimarlık’ın proje ortaklığını yaptığı çok uluslu ve çoklu disiplinli ekip, 19 Mayıs’ta Almanya’nın Wuppertal kentinde başlayan Solar Decathlon Avrupa Yarışması için bir araya geldi.

Solar Decathlon Europe (SDE) Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı tarafından 2002 yılından beri dünyanın farklı noktalarında gerçekleşen, binlerce öğrenciye temiz enerji iş gücüne katılma konusunda ilham veren üniversitelerarası bir yarışmadır. Yarışma, üniversite seviyesindeki öğrencilerin kaynakları bilinçli kullanan ve enerji tasarrufu sağlayan mimari ve mühendislik projeleri geliştirmesini amaçlamaktadır. 

Deeply High, geçmişin bilgeliği ve günümüzün teknolojisini bir araya getirerek, daha sürdürülebilir ve verimli yaşam alanlarının oluşturulduğu bir gelecek hayali kurmakta ve kentlerimizin daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına yönelik değişimine katkı sağlayabilme hedefine yönelik çalışmalarına, Ocak 2021 tarihinden itibaren devam etmektedir.  

@deeplyhigh “Şehir- Banliyö- Kırsal ilişkisi” görselleştirmesi, üç durum arasındaki benzerlikler ve farklılıklar

“Mikroyosun Şelalesi Algae-Fall” adıyla geliştirilen mikroyosun mimarisi algaetecture

@deeplyhigh “Şehre gidiyoruz.” görselleştirmesi. SDE 2122 yarışmasının konsepti “goes urbanşehre git”

Deeply High Takımı, Solar Decathlon Avrupa yarışmasında, eskiyen ve kullanılamaz hale gelen mevcut yapı stoğuna dikey doğrultuda entegre edilmek üzere geliştirdikleri doğa dostu yapı sistemini gösteren bir birim olan ev tanıtım ünitesini (House Demonstration Unit) inşa edecekler. Projenin uygulama alanı olarak, Schleswig- Holstein eyaletinde bulunana Kiel şehrini seçen ekip, proje alanı hakkında şu görüşü sunmaktadır; 

“Kiel, yüksek nüfus yoğunluğuna ve kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için burada yapacağımız projelerin birçok farklı şehirde de uygulanabilir olacağı düşünülerek seçilmiştir. Dolayısıyla Deeply High Takımı sadece bir bina için değil daha geniş bir bağlamda uygulanabilirliği olan çevresel ve sosyal olarak sürdürülebilir bir yapı tasarlamakta ve geliştirmektedir.”

Kiel’de seçilmiş olan binaya ait tasarımın renderı

Deeply High’ın geliştirdikleri proje önerisini belirleyen temel fikir; mevcut yapı stoğunun dikeyde büyüme sağlanarak yenilenmesi, sürdürülebilir olmayan geleneksel fosil kaynaklı enerjilerin yerinin yenilenebilir kaynaklarla değiştirilmesi ve kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını değiştirmelerini destekleyen yöntemlerle enerji ihtiyacı ve kullanımını en aza indirmektir. Ek olarak, konsept projede ekibin benimsediği prensiplerden biri bütünleşik bir altyapı sistemi kurgusu ile iklim dostu kentsel gezinim/hareketlilik yöntemlerini destekleyen tasarımla, karbon ayak izini azaltmak, yaya hareketliliğini teşvik etmek ve arttırmaktır. Bir diğer prensip ise, kent bahçeciliği gibi permakültür uygulamalarıyla yalnızca şehir sıcaklıklarını -kentsel ısı ada etkisini- düşürmek ve biyolojik çeşitliliği artırmak değil aynı zamanda bölgesel gıda ve toplum bahçeciliğine yönelik farkındalığı da artırmaktır. Sosyal sürdürülebilirliğin desteklenmesi, toplumsal yaşam biçimlerinin ve ilişkilerinin bu bağlamda desteklenmesini de sağlayacaktır. Mekanik sistem olarak, enerji ve havalandırma gereksinimleri ise akıllı bir sistem tarafından yönetilen çeşitli aktif, pasif ve karma stratejilerle karşılanmaktadır. Sadece fotovoltaik/güneş paneli gibi standartlaşmış yenilenebilir enerji çözümlerini değil, mikro yosun teknolojisi gibi yenilenebilir enerji çözümlerini de önermektedir. Ekip tarafından geliştirilen mikro yosun mimarisi /Algaetecture/ bir mikroyosun teknolojisi olup günlük yaşam alışkanlıklarımızın doğurduğu sorunlardan birkaçı olan ve bu günlerde iklim değişim krizi olarak yaşadığımız çok katmanlı problemler için de açıklama ve çözüm sunmaktadır. Bu yenilikçi teknoloji ile sadece karbon ayak izinin değil, aynı zamanda su ayak izinin de azaltılması ve “hava kalitesinin artırılması” gibi ek çözümlerin de beraberinde getirilmesini sağlamaktadır. Böylece kent içerisinde tasarlanan bu model ile, ilk üründen son ürüne kadar sistemin tam bir döngüsel yaklaşım içerisinde olması mümkün kılınmıştır.

Ekibin Kiel’deki gerçek-durum tasarımını ve onun Wuppertal’da HDU olarak yansımasını gösterir şema

2 haftalık inşa sürecinin ardından 13 Haziran’da halka açılacak olan Solar Kampuste, Team Deeply High’ın ve geri kalan 16 takımın projelerini ziyaret edebilir, Team Deeply High tarafından organize edilen 10-26 Haziran arası sürecek, Hacer Bozkurt’a ait “Layers of Time”, 11-19 Haziran arası sürecek Algae ve Algaetecture workshoplarına; bu kapsamda hazırlanan “shake and shine”a katılabilirsiniz. 

3 Temmuza kadar sürecek olan yarışmada, yarışmacı ekipler, mimari, mühendislik ve inşaat, ekonomik karşılanabilirlik ve uygulanabilirlik, iletişim, eğitim ve sosyal farkındalık, ev işlevselliği, kentsel hareketlilik, sürdürülebilirlik, konfor, enerji tasarrufu ve yenilikçi tasarım gibi 10 farklı kategoride değerlendirilecekler. Yerinde yapılan ölçümler ve jüri değerlendirmeleri sonucunda bu kategorilerde dereceye girenler ve toplam alınan puanlarla da yarışmanın kazananı belli olacak. 

Team Deeply High’ı instagram, linkedin adresinlerinden takip ederek destek olabilir ve ekibin sürdürebilir yapılı çevre vizyonun bir ortağı olabilirsiniz. 45 gün sürecek yarışmanın finans yükünü hafifletmek ve öğrenci takıma destek olabilirsiniz. 

Team Deeply High'ı websitelerinden Deeply High (deeply-high.eu), instagram hesaplarından: Team Deeply High ve Linkedin hesaplarından: Team Deeply High takip edebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :