Team Bosphorus Takımı "ReYard Evi" Projesiyle Fas'ta

mimarizm.com / 12 Şubat 2019
Öğrencilere yönelik konut tasarım yarışması olan Solar Decathlon Afrika'da Türkiye’yi ‘ReYard Evi’ isimli projesiyle “Team Bosphorus” takımı temsil edecek.

2019 Eylül ayında Fas’ın Ben Guerir şehrinde gerçekleşecek olan Solar Decathlon Afrika yarışmasında, Türkiye’yi Team Bosphorus takımı başarıyla temsil etmeye hazırlanıyor. 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleşen çalıştay için Alligator Boya’nın ulaşım desteğiyle Fas’a giden takım, mikroyosun teknolojisi, toprak esaslı yapı malzemeleri ve yenilenebilir kaynakları kullanan sürdürülebilir yapı ve enerji teknolojilerini içeren "ReYard" isimli konut projesiyle, favori takımlar arasında gösterildi.

Solar Decathlon, Amerikan Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ilk defa 2002 yılında düzenlediği sürdürülebilir, ekolojik ve tükettiği enerjiyi üretebilen, öğrencilere yönelik bir konut tasarım yarışması. Enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konularında toplumda sosyal bilinç oluşturmayı, yarışma süreci içerisinde üretilen inovatif malzemelerle teknoloji ve endüstriye; üniversite işbirlikleri ve öğrencilerin katılımıyla ise meslek eğitimine, bilime ve akademiye katkı sağlamayı amaçlıyor. 17 yıl boyunca dünyanın farklı noktalarında gerçekleşen yarışmanın bir sonraki ayağı Fas.

2019 Eylül ayında gerçekleşecek yarışmada 20 takım projelerini Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan ve Fas Kralı VI. Muhammed’in himayesinde kurgulanan Green Energy Park’ta inşa edecekler. İlk 20’ye kalan ve projesini inşa etmeye hak kazanan takımlardan biri de Team Bosphorus. Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı’ndan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oluşturduğu takım, akademisyen ve alanında yetkin profesyonellerin mentörlüğünde Eylül ayında Fas’ta gerçekleşecek yarışma için çalışmalara 2018’in Mayıs ayında başladı. 

İnovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarındaki 10 ayrı kategoride değerlendirilecek olan projeler, Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan Green Energy Park’ta inşa edildikten sonra, içinde yaşamak suretiyle test edilecek. 40 gün sürecek olan yarışma boyunca yapılan değerlendirmeler sonucunda 100 puan üzerinden her kategoride en yüksek puanı alan ekip, bu kategoride ödül kazanmış olacak.   

Yarışma kapsamında, 30-31 Ocak tarihlerinde Fas’ın Ben Guerir kentinde düzenlenen çalıştayda yarışmacı olmaya hak kazanan Team Bosphorus ve 19 rakip takım projelerini sözlü sunumlar ve maket gösterimleriyle görücüye çıkardılar. Yarışmacı takımlar Solar Decathlon yarışmaları direktörü Richard King’in de aralarında bulunduğu komite üyeleri ve geçmiş yarışmaların dereceye giren takımlarının liderleriyle bir araya gelerek projeleri hakkındaki değerlendirmeleri bire bir dinleme fırsatı buldular. 

Türkiye’yi temsil edecek tek takım olan Team Bosphorus, Fas’ın, Mardin, Antakya ve Şanlıurfa illerinin konut tipolojisine ait yerel malzemelerden biri olan toprağı bugünün yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla bir araya getirerek, özelde Fas’a, genelde ise Afrika kıtasına yeni, yerel, ekonomik, ekolojik ve sürdürülebilir bir konut projesi önermeyi hedefliyor. Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nun geliştirdiği Alker yönteminden yola çıkan ve Türkiye’nin önde gelen yapı malzeme firmalarından Fibrobeton’un fabrikasında üretilen toprak bazlı panellerin, Team Bosphorus’a inovasyon ve sürdürülebilirlik kategorisinde puan kazandırması bekleniyor. 

Reyard Evi’nin çok önemli bir diğer yenilikçi yönü de mikro yosunların kullanıldığı biyolojik atık arıtma sistemleriyle kendi atığını arıtacak, bu atığını peyzajında kullanılmak üzere gübreye dönüştürecek olması. ReYard Evi bir orman gibi havadan CO2 alıp O2 üretme kabiliyetinde olan yosun havuzuyla atık suyun sulama suyu olarak yeniden kullanımını sağlamayı, projenin karbon ve su ayak izini en aza indirmeyi hedefliyor. Bunların yanısıra fotovoltaik ve güneş panelleri, havadan suya ısı pompası, doğal havalandırma ve faz değiştiren malzemeler gibi günümüzün en yeni teknolojilerinin kullanımıyla enerji verimliliğinin en yüksek seviyeye çıkarılması bekleniyor. 

Çalıştay sırasında Solar Decathlon yarışmalar direktörü Richard King’in ‘ilham verici’ bulduğu proje, yarışmayı geçmişte iki kez kazanan Virginia Teknik Üniversitesi’nden Robert Vance tarafından, mimari tasarımıyla geleneğe uygun ve yerel malzemeyi kullanış biçimi ile “yenilikçi” bulundu. 

Mimari tasarımı ve yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanma biçimiyle favori adaylardan biri olan Team Bosphorus’un Eylül ayında yarışmaya katılabilmesi için sponsorluk desteğine ihtiyacı var. Sponsor olmak ve süreci takip etmek isterseniz, instagram ve facebook adreslerinde takip edebilirsiniz.

İletişim: info@sdateambosphorus.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :