Tarihi Sarayı Yeniden İşlevlendiren Çatı Örtüsü

mimarizm.com / 23 Şubat 2021
Productora tasarımı yerleştirme, Meksika’nın merkezinde, kültürel ve festival etkinliklerinin düzenlendiği, yirminci yüzyılın başlarından kalma bir sarayın çatısında bulunuyor.

Fotoğraflar: Onnis Luque

Kültürel etkinliklerin yoğun olarak düzenlendiği Meksika'da bulunan tarihi sarayda, ara sıra yağan yağmurların avlulardaki faaliyetleri kesintiye uğratmaması için mevcut üç avlunun üzerinin örtülmesi planlanmış. Productora ekibi, üç bağımsız müdahale yerine, 50 metreden fazla uzunluğa sahip kesintisiz bir strüktür ile avluları düz bir çizgide birleştirmeyi ve avlular arasında yeni örtülü yüzeyler oluşturmayı önermiş. Strüktür, ağırlığı mevcut yapıya eşit olarak dağıtan ve çatı boyunca ritmi ve perspektifi vurgulayan, her biri 1,2 m aralıklı 45 hafif metal kirişten oluşuyor. Çatının asimetrik olarak tasarlanan üçgen formu bir tarafı kapalı bir dolaşıma da olanak tanınıyor.

PVC, polikarbonat levhalar veya naylon ağlardan yapılmış hafif ve sanayileşmiş sentetik malzemeler, yapının ağırlığını azaltmaya ve tarihi bina ile güçlü bir kontrast oluşturur. Bu projede de avlulardan gökyüzünü görmeyi sağlarken güneş ışığını filtrelemek için yarı saydam ve şeffaf olmak üzere iki farklı polikarbonat türü kullanılmış. Ek olarak, belirli yerlere de güneş kırıcı olarak tekstil ekranlar kurulmuş. Yapının geometrik ritmi, teraslardan taşan ve yeni terasları sınırlandıran ekiciler veya şehrin silüetine müdahaleyi ön plana çıkaran aydınlatma armatürleri gibi başka bir dizi unsurla tamamlanmış.

Kayıt altına alınmamış, dolayısıyla her an yıkılma riskiyle karşı karşıya olan tarihi yapıların, tam ölçekli bir restorasyon finansmanı olmadığında, yıkılması yerine nasıl yeniden kullanılabileceğini ve akıllı bir şekilde uyarlanabileceğini göstermesi açısından proje önemli bir örnek teşkil ediyor. Binanın estetik kalitesini “bulduğu haliyle” keşfetmek ve bu deneyimi çağdaş bir müdahaleyle geliştirmek ekibin bu anlamda üzerinde durduğu bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :