Tarihi Köy Meydanına Çağdaş Ek

mimarizm.com / 23 Mart 2021
Çin’in en küçük eyaleti Hainan’ın kuzeyindeki volkanik yerleşimlerden biri olan Longji Köyü’nde Ming ve Qing Hanedanlığı içinde inşa edilen ZSZY Studio tasarımı Tongde Hall, geleneksel bir yerleşim tipolojisi olan Shiheyuan mimarisi formunda, ahşap ve volkanik taştan oluşan kaldırma kirişi ile tamamlandı.

Fotoğraflar: Ming Chen, Man Ye

ZSZY Studio tarafından tasarlanan kamusal alanda mevcut durumda iki ayrı hanedandan kalma salonun neredeyse harabeye dönmüş olan duvarları bulunuyordu. Çatı örtüsünden geriye hiçbir şey kalmamış, taş yapıların formu okunmaz duruma gelmişti.

Bu mekanları köyün odak noktası olarak yeniden işlevlendirmek üzere, iki ayrı kalıntıyı tek yapı olarak birleştirecek bir tasarım ortaya kondu. Uzun ahşap sütunlar üzerine yenilikçi kablo askılı çelik ahşap çerçeve sistemi ve toplamda 965 metrekare alan kaplayan cam bir çatı örtüsü inşa edildi. Mevcut duvarları ve kalıntıları çevresel etkenlerden korumak için geliştirilen sistemde 78 ahşap sütun, esnek ancak sağlam bir matris oluşturuyor, alana dev bir şemsiye gibi yayılıyor.  

Avlu içinde bulunan banyan ağaçları, cam çatı örtüsü üzerinde açılan boşluklardan sızarak göğe uzanıyor, böylece arkeolojik unsurlarla doğa bir bütün halinde geleceğe taşınıyor.

Tasarımın basit çözümler sunması, sınırlı bütçe ile mekanın yeniden kullanıma açılıp topluma kazandırılabilmesi için gerekli adımların atılmasına olanak tanıyor. Eski volkanik taş duvarlar ile yeni inşa edilen çelik ve ahşap strüktür arasındaki kontrast geleneksel bir adadan uluslararası bir serbest ticaret limanına doğru gelişen Hainan'ın da tarihi hikayesini çağdaş bir biçimde görselleştiriyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :