Tamera Ekoköyü'nün Daveti

mimarizm.com / 08 Mart 2022
Yeni İnsan Yayınevi, Ekoloji Serisi'ne Dieter Duhm'un yazdığı, Hatice Zeynep Gürbener'in Türkçeye çevirdiği "Tamera Ekoköyü'nün Daveti" başlıklı kitabı ekliyor.

Tamera Ekoköyü’nün Daveti; savaşa, açlığa, göçe ve işkenceye rağmen ayakta duran dünyadaki bütün kadınlara ve annelere teşekkürle başlıyor.

Kitap Tanıtım Yazısı

Ben bu kitabı Portekiz’deki Tamera Ekoköyü’nün sözcüsü olarak yazıyorum. Bu kitap, insanların bir arada nasıl yaşayabileceğini ve şiddetsiz bir toplumun geleceğine yönelik edinilmiş tecrübeleri kırk yıldır süren Tamera Ekoköyü projesi bağlamında anlatıyor.

Gelecekteki dünyanın dıştan gözlemlenebilecek ayrıntılarını değil, insanın iç dünyasının temellerini tanımlıyorum. Yani gelecekteki toplumun teknik, politik, ekonomik yüzü yerine insanın dinî, etik, cinsel, ekolojik yüzünü anlatıyorum.

Kültürdeki bozulmayı önlemenin ve insanlık olarak iyileşebilmenin olanaklarını göstermek için iç dünyamızda hangi katmanlara öncelik vermemiz gerektiğini göstermek istiyorum.

Geçen zamanla topluluğumuzla yürüttüğümüz bu çalışmanın bütün insanlığın bir çalışması hâline geldiğini düşünüyorum.

 

*

Dieter Duhm Hakkında

Sosyolog, psikanalist, sanat tarihçisi ve yazar. 1942'de Berlin, Almanya'da doğdu. Vietnam'da işlenen savaş suçları, Marksist harekete katılmasına etki etti. Alman öğrenci hareketinin önde gelen aktivistlerinden biri oldu. Kapitalizmde Korku başlıklı kitabıyla tanınırlık kazandı. 1976'de inzivaya çekilmeden önce dünya çapında yaklaşık yüz kadar sosyal ve ekolojik projeyi ziyaret etti. “Bauhütte” (Baraka) projesinde yer aldı. Almanya'daki Kara Orman'da, insan varlığının kökeninin, anlamının ve amacının araştırıldığı bir sosyal deneyi yönetti. 1995 yılında partneri Sabine Lichtenfels ile birlikte somut ütopyanın ve uluslararası barış çalışmalarının projesi “Tamera”yı kurdu. Şimdilerde Tamera'daki Evrensel Barış Okulunun sanat ve iyileşme alanlarını yönetiyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :