Snøhetta, Treehotel İçin Yeni Bir Ağaç-Ev Tasarladı

Tuba Tellioğlu Şeren / 20 Ocak 2017
Snøhetta, İsveç’in kuzeyinde yer alan ‘Treehotel’ için dış cephesi kömürleştirilmiş ahşapla kaplı yeni bir ağaç ev tasarladı. Ağaç evin tam ortasına yerleştirilen havaya asılı ağ sayesinde Kuzey Işıkları gözlemlenebiliyor.

Topraktan 10 metre yukarıda, uzun bir çam ağacının tepesine yerleştirilen ağaç ev, 12 sütunla destekleniyor. Otelin yeni kabini ziyaretçilere İsveç Laponyası ve Lule Nehri manzarası sunuyor.

  

Snøhetta’nın tasarladığı kömürleştirilmiş çam ağacından ev, geleneksel Kuzey mimarisini yansıtıyor. Çam ağacının gövdesini çevreleyen yeni tasarımın tam ortasında ziyaretçilerin açık havada uyumasına imkan tanıyanhavada asılı bir ağ yer alıyor. 

Strüktürün tabanı, ağaç evin orman içinde kamufle edilmesine yardımcı olan, üzerinde siyah beyaz ağaç görsellerinin yer aldığı bir alüminyum baskı ile kaplanmış. Mimarlar bunu kabinin altıncı cephesi olarak tanımlıyorlar. “Kabini ormanın bir parçası haline getirmek için iç ve dış mekanlar arasındaki sınırları belirsizleştirdik,” diyor New York ve Oslo’da ofisleri bulunan firmanın mimarları. “Yeni kabin deneyimi ormandan eve doğru yaklaşmaya başladığınızda başlıyor. Ağaca yaklaşıp kafanızı yukarı kaldırdığınızda kabinin genel görünümü yok olurken altıncı cephe ortaya çıkıyor.” Kabine giriş, yukarı doğru kıvrılan merdiven sayesinde gerçekleşirken ziyaretçilerin bagajları küçük bir asansör sayesinde yukarı çıkarılıyor.    

“Açık ahşaplı duvarlar, zemin kaplaması ve açık renkli mobilyalarla düzenlenmiş kabinin iç mekanı koyu renkli dış cephesiyle kontrast oluşturuyor” diyor mekanın iç düzenlemesinde şömine ve Norveçli tasarımcı Hans Brattrud’un ‘Scandia’ sandalyesi gibi parçaları kullanan firma. 

55 metrekarelik plan, 5 kişinin kullanabileceği şekilde düzenlenmiş. Kabinin içinde iki yatak odası, bir dinlenme bölümü, bir banyo ve teras yer alıyor. “Kabinin tasarımı, sosyal alanların dışarıya doğru açılmasını sağlayarak insanları doğayla yakınlaştırmayı amaçlıyor” diyor mimarlar.  

Kabinin iki yatak odası arasındaki boşluğa gerilen ağ, doğaya daha yakın olmak isteyenler için iyi bir fırsat sunuyor. "Daha cesur olanlar ve yıldızlı gecenin keyfini dışarıda sürmek için gereken tek şey bir uyku tulumu,” şeklinde ekliyor mimarlar. İçeride uyumayı tercih edenlerse yıldızlı gökyüzünü kabinin çatı penceresinden seyredebiliyorlar. 

Snøhetta aydınlatma markası Ateljé Lyktan iş birliği yaparak kabin için özel aydınlatmalar tasarlamış. 
Treehotel, Kent Lindvall ve eşi Britta tarafından 2010 yılında Kuzey Işıkları’nı görmek isteyen turistler için tasarlanıp hizmete açılmıştı.

 Fotoğraflar, Johan Jansson

Treehotel’in İskandinav mimarlar tarafından tasarlanan diğer evlerini görmek için daha önce yayınladığımız makaleye göz atabilirsiniz. 

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :