Silivri'de İki Apartman Projesi

mimarizm.com / 11 Mayıs 2022
Tasarımı Ayşe Nilüfer Ağaççı'ya ait, Silivri'de yer alan Ayka ve Özkal Apartmanı projelerinde, gün ışığından en fazla düzeyde yararlanılması amaçlanmış.

Fotoğraflar: Hacer Bozkurt

Mimar Ayşe Nilüfer Ağaççı'nın Silivri'de yer alan iki projesi; Ayka Apartmanı, 2021, Özkal Apartmanı ise 2018 yılında tamamlanmış.

Ayka Apartmanı

İstanbul Silivri ilçesi, Alibey Mahallesi 1741 ada 6 parsel Alibey Çeşme Caddesi ve Göksel Sokak'ta yer alan yapı, 835 metrekare arsa üzerine inşa edilmiştir.

24’ü mesken ve 4’ü ticari olmak üzere 28 bağımsız bölümden oluşan yapının 2. bodrum katı otopark, 1. bodrum ve zemin katları ticari olarak kullanılırkan diğer 4 kat mesken olarak işlevlendirilmiştir.

Bitişik nizam olarak tasarlanan yapının parsel derinliğinin 33 m olması ve iki sokaktan da cephe alması sebebiyle; yapı bloğu sokaklara paralel bir eksen üzerinde ikiye ayrılmıştır. Bloğun ikiye ayrılması ile komşu parsellerin mevcut arka bahçe izleri devam ettirilmesi ile birlikte, yapının ihtiyacı olan ışık ve hava koridoru da elde edilmiştir.

Koridorun merkezinde her iki bloğa eklemlenen çekirdek yer almaktadır. Mevcut dokudaki arka bahçe sürekliliği blok içlerine kadar ilerleyerek çekirdek bağlantısına ulaşmaktadır. İç bahçe olarak kullanılan boşluklardan tüm katların iç kısma bakan odalarının ışık ve hava alması sağlanmaktadır.

Yapı cephesinin 26 m uzunlukta olması ile mevcut sokak dokusunda oluşabilecek masif görüntüyü engellmek amacı ile (ASTV) Asal Fonksiyonlardan Tümevarım yöntemi kullanılarak yapı cephesi yatayda parçalanmıştır. Asal foksiyonlar planametrik düzlemde cephede geri çekilme ve ileri taşıma hareketleri ile vurgulanmıştır. Yatayda parçalanan cepheler ise her biri farklı renk ve malzeme kullanılarak düşeyde belirginleştirilmiştir. Böylece yapı bloğunun insan ölçeğinde olması sağlanmakla birlikte cepheye dinamik bir görünüm kazandırılmıştır. Pencere ebatlarındaki farklılaşma ve cephenin dinamik etkisi sayesinde tüm asal parçacıkların cephe olarak tek bir yapıya ait olduğu vurgulanmıştır. Yapının mevcut komşu ilişkisinde renk geçişleri ile kontrast sağlanarak yapının kimliğinin ön plana çıkarılması hedeflenmiştir.

Yapının tasarım ve uygulama sürecinde sokak bağlantısı, komşu yapılarla ilişki, ASTV yöntemi ve gün ışığından en fazla düzeyde yararlanma tasarımın temel ilkelerini oluşturmuştur.

Özkal Apartmanı

İstanbul Silivri  ilçesi, Alibey Mahallesi 1741 ada 5 parsel Alibey Çeşme Caddesi'nde yer alan yapı, 315 metrekare arsa alanı üzerine inşa edilmiştir. Bitişik nizam olarak inşa edilmiş olan yapının zemin ve asma kattan oluşan kısmı ticari kullanıma yönelik olarak tasarlanmışken, üst katlara konut kullanımına ayrılmıştır.

8 daireden oluşan yapının ana tasarım kararlarından en önemlilerinden biri gün ışığından en fazla düzeyde yararlanmak olmuştur. Yapının tasarımında bulunduğu yapılı ve doğal çevresi ile ilişkisinin kurulması sağlanmaya çabalanırken cephenin ölçeği de düşünülmüştür. Cephenin tasarımda, yapının hemen önünde yer alan tescilli çınar ağacının iklime göre değişken olan durumu da düşünülmüştür.

Yapı cephesinin mevcut dokuya uyum sağlaması amaçlanılarak (ASTV) asal fonksiyonlardan tmevarım yöntemi kullanılarak parçacıl cephe yaklaşım öngörülmüş ve uygulanmıştır.

Parçalanan cephede renk ve malzeme geçişleri ile yapı cephesinin tekrar bütünleşmesi tümevarımı sağlanmıştır.

Klinker tuğla malzemenin tercih edildiği cephede, pencere ebatları; yapıdan sokağı ve tescilli çınar ağacını algılatabilmek, yeterli gün ışığını dairelerin içine alabilmek amacı ile şefaflık güçlendirilmiştir. Standart dışı düzenlenen parapet yükseklikleri ve seçilen cephe malzemesi ile yapının kimliği farklılaştırılmış olup mevcut yapılardan kendi kimliği ile plana çıkması hedeflenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :