Şehirde Bitki Yetiştirme Küresi; Growroom

Tuba Tellioğlu Şeren / 19 Eylül 2016
Danimarkalı tasarım pratiği Space 10 ve Mads-Ulrik Husum & Sine Lindholm mimarlık ikilisi, doğanın şehre geri kazandırılabileceğini ve kentte de yiyecek üretimi yapılabileceğini kanıtlayan küre formunda yaratıcı bir şehir çiftliği tasarladı.

Hızla artan nüfusla birlikte yiyecek ihtiyacı da giderek çoğalıyor ancak bugünkü fabrika tarımcılığı metodları ne yazık ki sürdürülebilir olmaktan çok uzak. Space 10, ‘Growroom’la bu soruna işaret ederek farklı bir mimari çözüm öneriyor.   

‘Growroom’ ilk kez, sıra dışı Kuzey Avrupa tasarımlarının görücüye çıktığı, Kopenhag’da düzenlenen Chart Art Festivali’nde sergilendi. Space 10 tasarımcılarına göre Growroom, doğayı şehre nasıl geri getirebileceğimiz, kendi yiyeceğimizi şehirde nasıl kendimiz üretebileceğimiz ve hızlı bir biçimde çoğalan yiyecek ihtiyacına nasıl yanıt verebileceğimiz üzerine bir diyalog başlatmak amacıyla yaratılmış.

Zeminden tavana kadar sebze, meyve ve çeşitli bitkilerle çevrelenen Growroom’un tam ortasında bir dinlenme bölümü yer alıyor. Mevsiminde yetişen, yüksek kalitede, yerel ve taze yiyecekleri yetiştirmemizi sağlayan kendi kendine yeterli bir eko sistemle şehirlerde nasıl daha çok yiyecek üretebileceğimizin en güzel örneğini sunuyor Growroom. “Bu yapı sayesinde daha sağlıklı ve daha lezzetli yiyecekler yetiştirmekle kalmıyor; üretim için gerekli su ihtiyacını da en aza indirmiş oluyoruz” diyor Space 10 yöneticileri.  

Bu ay başında ziyaretçiler çiftliğe adım atıp Growroom’u, içinde dinlenerek ve bitkileri koklayarak her yönüyle deneyimlediler. İleride her mahallede yer alacak böyle bir yapıyla şehirde hem yiyecek edinmenin, hem de yeşillikler arasında ufak bir dinlenme molası vermenin ne kadar keyifli olabileceğini hissettiler. “İnsanların yapının içine adım atmalarını istiyoruz çünkü Growroom’un ileride kendi yiyeceğinizi kendiniz üretmeniz konusunda tutku duymanızı sağlayacağından eminiz,” diyor Space 10’un direktörü Carla Cammilla Hjort.

  

Growroom projesinde mimar Mads-Ulrik Husum ve Sine Lindholm’un yanı sıra tasarımcı Thomas Sandahl Christensen ve bahçıvan Sebastian Dragelykke, Tradium ve Raaschou ile birlikte çalışılmış. 

Bu haber Inhabitat'tan derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :