Salt Araştırma Fonları 2013-2023

mimarizm.com / 18 Aralık 2023
Birlikte öğrenme ve tartışmaya yönelik özgün araştırmalara alan açan Salt Araştırma Fonları’yla 2013-2023 yıllarında desteklenen araştırmaların dökümünü sunan e-yayın erişime açıldı.

Salt Araştırma Fonları sunumları, Salt Galata, 2016, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın, bilgi üretimi ve paylaşımını desteklemek üzere 2013’ten bu yana sürdürdüğü Salt Araştırma Fonları’nın onuncu yılı için hazırladığı e-yayın PDF formatında erişime açıldı. 2013-2023 yıllarında desteklenen 74 projenin dökümünü içeren yayın, araştırma çıktılarının süreç içerisindeki gelişimine dair bir izlek sunuyor.

Sanat, mimarlık ve tasarım ile kent, toplum ve ekonomi tarihi incelemelerine odaklanan Salt, disiplinlerin kesişim noktalarında birlikte öğrenme ve tartışmaya açık bir ortam oluşturdu; geliştirdiği kaynaklar ve ürettiği programlarla bu zemini sürdürülebilir kılmayı hedefledi. Bir kültür kurumu olarak farklı alanlardan araştırmacılara kendi merak, sorgulama ve anlamlandırma yolculuklarında eşlik etmeyi önemsedi. Yerel ve bölgesel hafızaya katkıda bulunan kaynakları Salt Araştırma bünyesinde bir araya getirip ücretsiz erişime sunarak bağımsız bir üretim alanı meydana getirdi. 2013 yılında başlattığı Salt Araştırma Fonları ile araştırmacıların göz ardı edilen tarihler üzerine özgün yaklaşımlar getirerek bilgi üretmesini ve kurumun bünyesindeki birikimleri değerlendirmesini amaçladı. Akademi dışına da açık nadir desteklerden biri olan Salt Araştırma Fonları, her yıl yeni araştırmaları kamuyla buluşturmaya ve katılımcıların katkılarıyla şekillendirmeye, araştırma yöntemlerini geliştirirken çok yönlü bir etkileşim ağı kurmaya imkân tanıdı; yeni öğrenme modellerini, yaratıcı ve özgür bakış açılarını teşvik etti.

Salt Araştırma Fonları, birlikte düşünme, eleştirel bakma ve etkileşime yönelik davetini her sene yeniliyor. Bu yıl Salt Araştırma’ya eklenen arşivler ile gelecek dönemlerde grafik tasarım ve sinema gibi yeni araştırma alanlarına kapı aralanması; genç araştırmacıların geçmiş mirası güncel veriler ışığında yorumlayan çalışmalarına yönelik daha geniş kapsamlı bir buluşma zemini oluşturulması hedefleniyor.

 

Salt kurucusu ve daimî destekçisi Garanti BBVA’ya teşekkür eder.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :