Saffet Kaya Design “LACMA not LackMA” Yarışması Kazananları Arasında

mimarizm.com / 30 Nisan 2020
LACMA not LackMA fikir yarışmasında Saffet Kaya Design’ın projesi, “Var olan mimari dokuyu tasarıma dahil etme” kategorisinde ödül kazanan fikirlerden biri oldu. İkinci aşama kazananları ise halk oylamasıyla belirlenecek.

the LACMA not LackMA, Citizens Brigade grubu tarafından İsveçli mimar Peter Zumthor'un LACMA (Los Angeles İlçe Sanat Müzesi) için tasarladığı ve gerçekleştirilmesine karar verilen projeye alternatif fikirler üretmek için düzenlenen bir fikir yarışmasıdır. 

The Citizens' Brigade to Save LACMA, Los Angeles Sanat Müzesi için gerçekleştirilme kararı alınan tasarımın müzeye ve Los Angeles kültürüne yapacağı etkilerden dolayı endişe duyan profesyonel tasarımcılar, sanat eleştirmenleri ve çoğunlukla vatandaşlardan oluşan gönüllü bir gruptur.

Jüri tarafından 2 farklı kategoride en iyi 3 fikir belirlendi ve halk oylamasına açıldı. "Var olan mimari dokuyu tasarıma dahil etm"e kategorisinde Saffet Kaya Design, Barklow Leibinger ve Reiser + Umemoto ofislerinin önerileri oylamaya sunulurken "var olan yapının tamamen yıkılıp yeni bir tasarım yapılması" kategorisinde Coop Himmelb(l)au, Paul Murdoch Architects ve TheeAe ofislerinin önerileri oylamaya sunuldu.

Saffet KAYA DESIGN’ın LACMA not LackMA fikir yarışması için önerisi, önde gelen tasarımlardan biri olarak seçildi

SKYD var olan yapılara merkezi bir vorteksle yükselen, yukarda kubik sergi galerileri öneren müdahale sayesinde çevresindeki mimari yapıları daha önce olmayan bir şekilde birbirine bağlamaktadır. Formun içindeki spiral rampa bütün katları birbirine eşit derecede ulaşılabilir hale getirip, böylece diğer katlar zemin kat kadar önem kazanmıştır.

Sokak seviyesi ve yükseltilmiş kütle arasındaki elastik akışkan form müze galerilerini barındırmaktadır. Bu mekan kullanıcılara merak uyandırırken aynı zamanda plaza ve sokak seviyesi arasına yaya sirkülasyonu bağlantısı kuran bir peyzaj görevi görmektedir.

Yüksek kotlarda, geleneksel sergi galerileri sunulurken müzenin çeşitli sergi alanları ile zenginleştirilmesi adına, orta avlu içindeki galeri alanına çeşitli perspektifler sunan spiral bir sirkülasyon rampası önerilmiştir, bu sayede alternatif bir sergi ortamı sağlamıştır. Bu yaklaşım ziyaretçilere farklı seviyelerden perspektifler sağlayarak New York'taki Guggenheim etkisine benzer bir etki yaratacaktır. 

Tasarım önerisi, farklı seviyelere ulaşan yol boyunca alternatif perspektifler sunan, teraslı sergi alanları sağlayan büyük bir galeri sunuyor. 

Galeri alanları, sanat eserlerinin ayrı ayrı sergilenebileceği alanlar ve gerektiğinde büyük bir eseri sergilemek adına bütün bir alan olarak kullanılabilir.

Merkez galeri alanı müzenin kimliğini güçlendiren akışkan bir sirkülasyon sunarken çok amaçlı bir mekân olacaktır. Ziyaretçiler daha özgür bir şekilde toplumsal iletişim kurabilecek ve kamusal etkileşim bağlamında sanatı takdir edebilecekleri kolektif bir merkez içinde bulunacaklardır.

Projeyi desteklemek için oy kullanabilirsinizhttps://www.surveylegend.com/s/2849
Saffet Kaya Tasarım önerisi hakkında daha detaylı içinhttps://www.saffetkaya.com/lacma/
Yarışma hakkında daha fazla bilgi içinwww.savelacma.org

 

*

İlgili Makaleler
https://www.latimes.com/entertainment-arts/story/2020-04-27/lacma-protest-group-announces-winners-of-design-competition
https://www.architecturalrecord.com/articles/14587-see-finalist-concepts-from-lacma-not-lackma-ideas-competition 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :