Projeden Kitaba; İstanbul 2023

mimarizm.com / 04 Mayıs 2017
Mimar Sinan Logie ve antropolog Yoann Morvan’ın "İstanbul 2023" projesini ve bu proje çerçevesinde atılan adımları masaya yatırdıkları kitapları İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Genel harita (çizen: Sébastien Mazauric)


Sinan Logie ve Yoann Morvan, Gebze’den Aydos Tepesi’ne, Osmangazi Köprüsü’nden üçüncü köprüye, İstanbul’u adım adım bizzat yürüyerek, İstanbul 2023 projesinin yaratmaya başladığı ve devam etmesi halinde artıracağı tehlikenin “rotasını” çıkarıyor.

İstanbul’un karşı karşıya olduğu tehlikeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren ve İstanbul’a hak ettiği değeri veren öncü bir çalışma niteliğindeki kitabın, Jean-François Pérouse tarafından kaleme alınan sunuş yazısı şöyle:

“İstanbul 2023 projesinin adımlarını yerinde, İstanbul’un gitgide genişleyen çeperlerinde gözlemleyen Logie ve Morvan, bu yayılmanın ve değişimin etkilerini aktarıyor. Yürüyerek yaptıkları bu gezide, Gebze’nin “cehenneme benzeyen” sanayi bölgelerinden Aydos Tepesi’ne, şehrin neredeyse artık her yerinde boy gösteren kapalı sitelerden kentsel dönüşümle bambaşka bir kimliğe büründürülen gecekondu semtlerine uzanan ve Osmangazi Köprüsü, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve Kanal İstanbul gibi “çılgın projeler”in de içinde bulunduğu bir güzergâhı ele alıyorlar. Sadece şehrin değişimini değil, bu değişimle birlikte toplumun yok olan eski alışkanlıklarının ve edindikleri yeni eğlence anlayışlarının yanı sıra bu büyümenin kontrolsüz şekilde devam etmesi halinde oluşabilecek tehlikeleri de gözler önüne seriyorlar.

Gidilmemiş yollardan ilerleyerek azimle gerçekleştirilen, çelişkilerle dolu bir yürüyüş ve beklenmedik karşılaşmaların keşifsel büyüsü sayesinde katmanlar, simgeler ve gömülü anlatılar yüzeye çıkıyor. Göründükleri gibi tasarlanmamış bağımsız kalıntılar, kentin sınırlarının yarattığı umulmadık baş dönmeleri... İsimlendirilmeyenin, kaçak olanın, estetikten nasibini almamış olanın boğucu sıkıntısına iniş...”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Künye:

İstanbul 2023
İletişim Yayınları - Bugünün Kitapları dizisi
189 sayfa
1. baskı - Mayıs 2017
Yazar: Sinan Logie, Yoann Morvan
Editör: Merve Öztürk
Kapak: Suat Aysu

Satın almak için tıklayın.

Yazarlar hakkında:

Sinan Logie
Brüksel Özgür Üniversitesi Victor Horta Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan yazar mimardır ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 2013 yılından bu yana Mimarlık Fakültesi lisans ve yüksek lisans stüdyolarında ders vermektedir

Yoann Morvan
Antropolog olan yazar Marsilya’da bulunan Aix Üniversitesi’ne bağlı Institut d’Ethnologie Méditerranéenne, Européenne et Comparative merkezli Centre National de la Recherche Scientifique’de araştırmacı olarak görev yapmakta, aynı zamanda İstanbul’daki Institut Français d’Études Anatoliennes’e bağlı olarak çalışmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :