Prof. Dr. Cevat Erder Yaşamını Yitirdi

mimarizm.com / 26 Eylül 2022
Türkiye’de ve dünyada kültür varlıklarının korunması alanının öncü isimlerinden olan Prof. Dr. Cevat Erder yaşamını yitirdi. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Cevat Erder 25 Eylül 2022 tarihinde yaşamını yitirdi.

1964 yılında, hâlâ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne bağlı bir lisansüstü program olarak devam etmekte olan, Tarihi Anıtların Bakım ve Onarımı Bölümü’nün kurulması çalışmalarına katılmak üzere ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde görev aldı. 1964-73 yılları arasında söz konusu bölümün başkanı, 1977-79 yılları arasında da ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görev yaparken, 1965-74 yılları arasında aynı zamanda diliminde Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Yürütme Komitesi üyeliği yaptı.

1981-88 yılları arasında üst üste iki kez, merkezi Roma’da bulunan Uluslararası Kültürel Varlıkları Koruma Araştırma Merkezi (ICCROM)’un genel müdürlüğüne seçilen Cevat Erder, 1986 yılında El Aksa Camisi’nin restorasyonu ile Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü, 1997’de ICCROM Ödülü’nü, 2003 yılında da ICOMOS’un Piero Gazzola Ödülü’nü kazandı. 2004 yılında ise TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında verilen Hizmet Ödülü’ne lâyık görüldü. 

UNESCO İzleme Komitesi ve ICOMOS Türkiye Ulusal Komitesi üyelikleri bulunan Cevat Erder, tüm meslek yaşamı boyunca kentsel ve diğer çevresel tehditler altındaki kültürel mirasın korunması konusunda acil önlemler alınmasına öncülük eden kampanyaların başlatıcısı ve yürütücüsü oldu.

Cevat Erder, yöneticiliğin yanı sıra özellikle mimarlık tarihi ile anıtların korunması ve onarımının tarihi ve kuramı alanlarında verdiği dersler ve seminerlerle de halen bu alanda etkin görev yapmakta olan pek çok uzmanın yetişmesine katkıda bulunmuştur. Cevat Erder’in 2018 yılında YEM Yayın tarafından yayımlanan "Tarihi Çevre Algısı" adlı kitabı, bu alanda yayımlanmış en nitelikli ve önde gelen eserler arasındaki yerini koruyor.

2013 yılında yapi.com.tr'de yayınlanan Prof. Dr. Cevat Erder'in Korktuğum Üç Sözcük Var: Restorasyon, Finansman ve Amaç başlıklı söyleşisini okumak için tıklayın.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :