Perşembe Sineması “Evde” Lizbon’un Ritmi ile Devam Ediyor

mimarizm.com / 07 Ekim 2020
SALT'ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması'nın "Evde" gösterimlerinin üçüncü filmi Lizbon’un Ritmi 8 - 11 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak izlenebilir.

Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019) filminden bir kare ©Terratreme

Perşembe Sineması “Evde”

Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019)

8-11 Ekim

Yönetmen: Rita Maia ve Vasco Viana
75 dakika
Portekizce, Kreol, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

“Nigga Fox Barselona’da Sónar festivalinde çaldı, ben de New York’taki modern sanat müzesi MoMA’da, Maboku ise Londra’daki Barbican’da... Sonra da mahallene dönüyorsun tabii ki.”

500 yıllık sömürgecilik ve 50 yıllık diktatörlükle şekillenen tarih ve kültürler... Portekiz’in başkenti Lizbon’un kenar mahallelerinden Afrika’nın sesleri yükseliyor. Derme çatma evleri, ırkçılığın gölgesini, aidiyet meselesi ve göçmenlik bürokrasisini aşan ritimler, kulüpler, festivaller ve sanat merkezlerinde yankılanıyor. Geleneksel enstrümanlarla ana yurtlarını yâd eden eski kuşak müzisyenlerden bilgisayar ortamında üretim yapan genç DJ’lere, bu zorlu şehirde var olma ve kendini bulma çabası hiç bitmiyor. Kökleri Angola, Gine Bissau, Kape Verde, Mozambik, São Tomé ve Príncipe’ye uzanan melodilere danslar, hikâyeler ve lezzetler eşlik ediyor.

Londra’da yaşayan DJ ve radyocu Rita Maia’nın doğduğu şehrin müziğine bir “aşk mektubu” olarak nitelediği, ödüllü görüntü yönetmeni Vasco Viana’nın çekimleriyle hayat bulan Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019), gündelik yaşam sıkıntıları ve kimlik mücadelesinde müziğin yeri ve anlamına dair renkli, hareketli ve umutlu bir yapım.

“Evde” gösterimleri, 24 Eylül - 29 Kasım tarihlerinde saltonline.org’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır. Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürülmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :