PDG Mimarlar: Hatay Antakya Yaşam Alanı

mimarizm.com / 10 Mayıs 2023
PDG Mimarlar, İBB ve Kiptaş işbirliğiyle "Hatay Antakya Yaşam Alanı" projesini hayata geçirdi.

PDG Mimarlar Kurucu Ortağı Murat Şahin, İBB ve Kiptaş işbirliğiyle hayata geçirdikleri yaşam alanı projesini anlatıyor:

"Yapılacak olan ‘Geçici Barınma Alanları’ bu aşamadaki en önemli süreç. Bu alanlarda ‘geçici’ de olsa mekansal kullanım ve mekansal kalite çok önemli.. Ve Geçici Barınma Alanının basit bir şekilde mekansal kaliteye ulaşması.

Konu hakkında çalışmaya başladığımızda ‘mimar’ refleksimiz de yanımızdaydı (Modülerlik, sonrasında kullanım, malzeme alternatifleri… bu refleksin yansımalarını zihninizde canlanmıştır mimar olanlar için) ama dinlediklerimiz, izlediklerimiz ve sonrasında gördüklerimiz…

Tasarım sürecinde mekanla beraber düşünülmesi gereken en önemli durum kullanıcılar yani depremzedelerdi. Onlar için ‘geçici yaşam alanları’ oluştururken kayıplarını, kayıpları sonrası yaşam ve yansımaları, buna çözüm önerileri psikolog ve sosyologlara sorulacak bir konuydu."

Hatay Geçici Yaşam Alanları

"Arketip Vaziyet çalışmasında aldığımız karar ve ilkelere uyarak, geçici yaşam alanları için belirlenen yerlerde çalıştık. Yeşil bant ile geçici yaşam alanını destekleyecek park, oyun alanlarını, ticari üniteler, hizmet birimleri.. vb. fonksiyonları yaya dostu olarak konumlandırdık.

Diğer yandan yaşam birimlerine ve onların ihtiyaçlarına da odaklanmıştık. Süreçte Cem Cemal Çobanoğlu ve Başak Bakkaloğlu‘nun kapısını çaldım. Hem tiplerinin çeşitlenmesinde hem de çalıştığımız tiplere dair gözden bir şey kaçmaması konusunda dar zamana rağmen yardımlarını esirgemediler.

Yaya aksları, kontrollü taşıt aksları ve birimlere ait yarı kamusal, yarı özel alanlar oluşturduk. Geçici yaşamlarını devam ettirirken kendilerini de rahat hissettikleri, en az 9 ile 36 m2 arasında değişen alanları yani orada özelleştirebilecekleri alanları da konumlandırdık."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :