Özyeğin Üniversitesi, Harvard Tasarım Okulu Dekanı Mohsen Mostafavi’yi Ağırladı

mimarizm.com / 21 Aralık 2015
Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü (ÖzÜ / İID), “Kentsel Tasarım ve Kentleşme” konulu yuvarlak masa toplantısı kapsamında Harvard Üniversitesi Graduate School of Design Dekanı Prof. Mohsen Mostafavi’yi ağırladı. 

İstanbul’daki mimarlık fakültesi dekanları, tanınmış mimarlar, mimarlık ve tasarım medyasının temsilcileri, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin davet edildiği yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Suha Özkan yaptı.

Dekan Mostafavi’nin ana konuşmacı olduğu “Kentsel Tasarım ve Kentleşme” konulu yuvarlak masa toplantısı, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk’ün yaptığı açılış konuşmaları ile başladı. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu ise konuşmasında, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurulan İstanbul Tasarım Enstitüsü (OzU/ İID) hakkında bilgi verdi. İstanbul Tasarım Enstitüsü’nün lisansüstü programları, sektörel eğitimler, araştırma ve geliştirme konusunda, kamu kurumları, yerel yönetimler, sanayi, STK ve KOBİ'lerle işbirliği yapmak üzere oluşturulan bir platform olduğunu anlatan Hacıhasanoğlu, enstitünün aynı zamanda etkinliğin yapıldığı Bomonti-Ada’da bulunan Atölye İstanbul’un da stratejik ortağı olduğunu belirtti. 

Toplantı, dünyanın çeşitli bölgelerinden kentlerin özellikleri, sorunları, ABD’deki kentsel tasarım eğitimi konularını içeren sunumla devam etti. Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan Tasarım Vakfı’nı, mimar Gökhan Avcıoğlu ise GADEV’i anlattı. Teğet Mimarlık’tan Mehmet Kütükçüoğlu konuşmasında, sürdürmekte olduğu geniş kapsamlı projeler ve Venedik Bienali çalışmalarını ele aldı. Mimar Bülent Güngör ise ÇEKÜL Vakfı’nın yaptığı çalışmaları tanıttı. 

Dekan Mostafavi ve Prof. Dr. Suha Özkan’ın gündeme getirilen konular hakkında yorumları ve önerileri ile tamamlanan toplantı sonrasında, katılımcılar gündemdeki konular hakkında gruplar halinde görüşmeler yaptı ve Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü (OzU / İID) ile Atölye İstanbul hakkında bilgi aldı. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :