Oscar Niemeyer de Dünya Mirası Listesi'nde

Berfin Bayar / 26 Temmuz 2016
Modernizm'in temsilcilerinden Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in Pampulha Modern Topluluğu projesi (The Pampulha Modern Ensemble) Dünya Mirası Listesi'ne girdi. UNESCO, bir diğer modernist mimar Le Corbusier'nin 17 eserini Dünya Mirası Listesi'ne aldığını açıklamıştı.

UNESCO, modernizm'in temsilcilerinden Oscar Niemeyer'in Pampulha Modern Topluluğu (The Pampulha Modern Ensemble) tasarımını Dünya Mirası Listesi'ne aldığını duyurdu. Mimarın 33 yaşında tasarladığı Pampulha Modern Topluluğu, Niemeyer'in 20.yüzyıl mimarisine yaptığı katkıları temsil eden bir tasarım olmasının yanı sıra tarihsel açıdan önemli bir modernist yapı örneği.

Oscar Niemeyer, Reto GuntliFotoğraf: Reto Guntli

Pampuhla Modern Topluluğu, Brezilya'da yapay bir göl olan "Pampuhla" etrafında yer alıyor. Göl çevresinde banliyö mahalleler geliştirmek için kentsel bir proje girişiminin bir parçası olarak 1940 yılında tasarlanan yapı kompleksi, bir balo salonu, yat kulübü, kumarhane, kilise ve belediye başkanı için bir hafta sonu dinlenme mekanı içeriyor.

Oscar Niemeyer, Dünya Mirası Listesi

UNESCO yapı için, "Brezilya'nın farklı iklim ve kültürlerini yansıtan ve mimarın modernist mimari prensiplerle proje alanını harmanlamaktaki yeteneğini gösteren iyi bir örnek" olduğunu söyledi.

Niemeyer'i etkisi altına aldığı bilinen modernizmin öncüsü Le Corbusier'in 17 yapısı da UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştı.


Bu haber archpaper.com sitesinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :