Ortak Akıl-Antakya Yeni Rapor Yayınladı

mimarizm.com / 02 Şubat 2024
Ortak Akıl-Antakya Platformu, “Antakya’nın Yeniden İhyası için Yürütülen Planlama ve İmar Faaliyetlerine Dair Kısa Bir Değerlendirme” başlıklı raporunu yayınladı.

Ortak Akıl-Antakya Platformu, 6 Şubat depreminin 1. yılına yaklaşırken yeni bir rapor yayınladı:

"Depremin birinci yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde, Ortak Akıl-Antakya Platformu olarak “Antakya’nın Yeniden İhyası için Yürütülen Planlama ve İmar Faaliyetlerine Dair Kısa bir Değerlendirme” başlığı ile yayınladığımız yeni raporumuzu paylaşıyoruz.

6 ve 20 Şubat 2023 tarihli Maraş ve Samandağ merkezli depremlerin ardından Antakya’nın yeniden ihyası için resmi kurumların ve sivil organizasyonların yürüttüğü planlama ve yeniden imar faaliyetleri son aylarda kamuoyunda ve meslek ortamlarında yoğun tartışmalara neden olmuştur.

Tartışmaların önemli bir bölümü 17 Kasım 2023 tarihinde duyurulan Rezerv Alan kararı ve bu alanda uygulanacak Pilot Proje üzerinde yoğunlaşsa da sürecin bütününe yönelik genel bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulduğu açıktır.

Hazırlamış olduğumuz raporun amacı serinkanlı bir yaklaşımla olumlu çabaların ve eksiklerin dile getirilmesinin yanı sıra planlama ve imar faaliyetlerine yönelik alternatiflere de işaret etmektir.

Deprem ve sonrasında yapılmış olan, kimisi halka açık kimisi kısıtlı bir grubun katıldığı toplantılarda paylaşılmış birçok çalışmanın kapsamı ve içeriği büyük ölçüde erişimimizin dışındadır. Bu sebeple raporda ele aldığımız değerlendirmelerin açık kaynaklarda paylaşılan bilgileri esas alarak gerçekleştirildiğini belirtmek isteriz. Ancak söz konusu çalışmalar açık kaynaklı olarak kamuoyu ile paylaşıldığında içeriğe dair görüş bildirmek tam anlamıyla mümkün hale gelebilir. Bu nedenle raporda değinilecek tespitler için en adil tanımın “eksikler” olduğunu düşünerek raporumuzu hazırladık.

Rapor için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :