Online İzlenebilecek En İyi Bauhaus Belgeselleri

mimarizm.com / 18 Şubat 2019
2019, sürgüne, siyasi baskılara ve kapatılmaya direnerek bir okuldan akıma dönüşen Bauhaus’un 100. yılı. Bu kapsamda online olarak izleyebileceğiniz en iyi Bauhaus belgesellerini sizler için derledik.

Bauhaus, kuruluşundan bu yana teknoloji, mimari üslup ve tarzdaki büyük değişimlere rağmen mimarlık ve tasarım eğitiminin en önemli konularından biri olmaya ve daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor.

Bauhaus 100. yılını, özel çekimler ve röportajlar ile farklı perspektifleri içeren online olarak izlenebilir en iyi Bauhaus belgeselleri ile kutluyoruz.

1 - "The Future is Now! 100 Years of Bauhaus by DW Documentary​"

Alman yayın ajansı Deutsche Welle - Planetfilm, Bauhaus'un tarihi ve tasarım ilkeleri hakkında üç bölümlük bir film dizisi yayınladı. 52 dakikalık bölümler İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Almanca dillerinde izlenebilir.

Birinci Bölüm: "The Bauhaus Code - What is behind the successful Bauhaus formula?"

İkinci Bölüm: "The Bauhaus Effect - How were the Bauhaus principles developed?"

Üçüncü Bölüm: "The Bauhaus Utopia - A good life for all?"

2 - "Architectures; 01 - The Dessau Bauhaus, ARTE Documentary"

ARTE televizyon kanalı, büyük bir tarihsel ve sosyal etki yapan yapılar hakkında 67 bölümden oluşan bir belgesel serisi yayınladı. Belgeselin ilk bölümü Bauhaus'un başarılarını ve modern mimariye olan etkilerini inceliyor.

3 - "Bauhaus: The Face of the 20th Century"

1994 yapımı belgeselde Bauhaus akımının Almanya’nın Weimar şehrinde Walter Gropius ile başlayan kuruluşundan, Berlin'deki son oluşumuna kadar olan yolculuğu konu ediliyor. Belgesel, okul ve öğretilerine kapsamlı bir bakış sunarken, ekolün gücünü de açıkça ortaya koyuyor.

4 - "Reflections on the BSA: Walter Gropius; Boston Society of Architects / AIA"

Brian O’Doherty tarafından Bauhaus'un kurucusu Walter Gropius ile yapılan röportaj; Ulusal Eğitim Televizyonu arşivlerinden alınarak Boston Mimarlar Derneği tarafından yayınlandı. Ülkesi Almanya’dan ayrılmak zorunda kalan ve Massachusetts’e yerleşen Gropius, okulun ilk direktörü.

5 - "Bauhaus: Art as Life - An Insider’s Glimpse of Bauhaus Life; Barbican Centre on Youtube"

Barbican Sanat Merkezi tarafından yapılan belgeselde, Josef ve Anni Albers Vakfı Direktörü Nicolas Fox Weber, Bauhaus’ta gündelik yaşama dair az bilinen bir perspektif sunuyor. Weber Bauhaus'un sadece bir tasarım fabrikası değil; aynı zamanda bir parti alanı, kişisel çekişmeler ve skandallar okulu olduğunu belirtiyor.

arcdaily'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :