Bauhaus Otobüsü, Ekolün Mirasını Keşfetmek Üzere Turuna Başladı

Nurullah Kaya, Mimar / 14 Ocak 2019
Bauhaus'un sembolik okul yapısından esinlenen minyatür Bauhaus otobüsü turuna başladı. Wohnmaschine - Yaşam Evi isimli mobil yapı, ekolün Avrupa merkezli eğilimlerinin etkilerini araştırmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden dört kenti yıl boyunca ziyaret edecek.

© CC-BY SA Tinyhouse University

Berlin merkezli mimar Van Bo Le-Mentzel’in tasarladığı 15 metrekarelik mobil yapı, okulun temel ilkelerini ve değerlerini somutlaştırmak amacıyla; ekolün kurucusu Walter Gropius tarafından tasarlanan ve 1919'da inşa edilen Dessau'daki Bauhaus okul binasının ikonik atölye kanadının görüntüsünde yaratıldı.

Orijinal yapıda bulunan gridal giydirme cephe sistemi ile çevrelenen Bauhaus otobüsünde, herkes tarafından bilinen tipografisiyle okulun ismi de yer alıyor. Mobil yapının içinde sergilere ve atölyelere ev sahipliği yapacak bir alanın yanısıra Bauhaus'un tarihine ve mirasına dair kitapların bulunduğu bir okuma odası bulunuyor.

Açılışı Dessau’da gerçekleşecek proje, ziyaretçileri mekan-aidiyet ilişkisini tartışmaya ve modernitenin karmaşık mirasını sorgulamaya davet edecek. Mobil “dünya mirası alanı” farklı alanlardan uzmanların katkıları ile canlanacak ve “enformel bir akademi” olarak halka açılacak. Proje, kolonyal etkilerle yüzleşecek ve miras, aidiyet, kentlilik, görünürlük ve görünmezlik konularında sorular ortaya koyacak.

© CC-BY SA Tinyhouse University

Elsa Westreicher'in küratörlüğünü yaptığı SAVVY Contemporary'nin "Spinning Triangles" projesinin bir parçası olan Bauhaus otobüsü, yolculuğuna Dessau’da başlıyor. Otobüs, Bauhaus-Archiv'in bulunduğu Berlin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti başkenti Kinşasa ve Hong Kong'da yolculuğuna devam edecek. 

10 aya yayılan tur boyunca tasarım kolektifi Savvy Contemporary; ekolün öğretilerinin daha küresel bir yorumunu geliştirmeye, modernizm kavramı içinde kolonyal tutumları sorgulamaya ve tekrar değerlendirmeye çalışan bir dizi sempozyuma/çalıştaya ev sahipliği yapacak.

© Mirko Mielke

Berlin'deki “Bauhaus’un 100 Yılı” açılış festivalinin ardından Kinşasa’da düşünce ve tasarım süreci üzerine düzenlenecek sempozyum ve atölye çalışmalarında yeni bir ekol konsepti geliştirmek hedeflenmektedir. Kinşasa’da belirlenen yeni konsept fikri, otobüsün bir sonraki durağı Hong Kong Para Site’den önce Berlin SAVVY Contemporary’de tartışmaya sunulacak. Son olarak, okul Hong Kong'a taşınacak ve araştırmasını finalize edecek.

1919-1923 yılları arasında faaliyet gösteren Dessau’daki Bauhaus okulu, yükselen Nazi Partisi tarafından kapatılmaya zorlanmıştı. Bauhaus daha sonra, Ludwig Mies van der Rohe'nin önderliğinde Berlin’de işgal edilerek dönüştürülen bir fabrika binasında çalışmalarına devam etti. Okul günümüzde tasarım, araştırma ve eğitim merkezi olarak faaliyet göstermekte, bir kısmı da otel olarak kullanılmaktadır. Bauhaus Dessau, “Bauhaus’un 100 Yılı” festivalinin merkezi haline geldiğinden, bu yıl kampüste bir müze açıldı.

ArchDaily ve Dezeen'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :