Ömer Dabanlı, Blue Shield’in Türkiye Resmi Temsilcisi Oldu

mimarizm.com / 07 Aralık 2020
KURAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Dabanlı, kültürel mirası korumak için çalışmalar yapan BlueShield Türkiye temsilcisi olarak yetkilendirildi.

Silahlı çatışmalar gibi insan kaynaklı riskler ile deprem, sel ve yangın gibi doğal afet hallerinde tarihi binalar, müzeler, kütüphane ve arşivler gibi kültürel mirası korumak için çalışmalar yapan Blue Shield kar amacı gütmeyen, ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi), ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi), ICA (Uluslararası Arşiv Konseyi) ve IFLA (Uluslararası Kütüphaneler Federasyonu) tarafından 1954 yılında Lahey’de imzalanan "Silahlı Çatışma Durumlarında Kültürel Varlıklarının Korunması" sözleşmesinin, 1999’da imzalanan 2. Protokolü uyarınca kurulmuş uluslararası bir kuruluştur. Blue Shield Uluslararası ve 2006 yılında kurulan Uluslararası Blue Shield-ICBS Komitesi ile onu oluşturan 5 Sivil Toplum Kuruluşu (ICOMOS, ICOM, ICA, CCAAA, IFLA), kültürel mirasın silahlı çatışma ve afetlerden etkilendiği ülkelerde söz konusu mirasın korunmasına yönelik UNESCO ve ICCROM ile ortak çalışmalar gerçekleştirerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi - KURAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Dabanlı, Blue Shield Türkiye Resmi Temsilcisi olarak Türkiye Milli Komitesinin kurulmasına yönelik çalışmaları yapmakla yetkilendirildi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :