Ofist’ten Ham:m’a Özel Komodin Serisi: Beberuhi

mimarizm.com / 08 Şubat 2018
Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir'in tasarım pratiği Ofist, mobilya ve aksesuar markası Ham:m için “Beberuhi” komodin serisini yarattı. Arpaç ve Emir'e göre, “gücünü basitliğinden alan” Beberuhi serisini özel kılan en önemli yön, kullanıcıya ‘tanıdık’ gelmesi.

Ofist kurucuları Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir, Ham:m markası için “Beberuhi” adını verdikleri bir komodin serisi tasarladı. Üç farklı ebatta satışa sunulan ahşap ve demir aksamlı komodin serisinin tasarımında “basitlik” kavramını çıkış noktası olarak ele alan tasarımcılar, bu seriyi özel kılan en önemli tarafın kullanıcıda uyandırdığı “tanıdıklık hissi” olduğunu vurguluyor.  

 

Beberuhi

Tasarımcı olarak en çok etkilendikleri durumun tasarımın basitliği ve özellikle tasarımcı elinden çıkmamış gibi olma hali olduğunu belirten Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir, ürünlerinin kullanıcıda “Sanki ben bunu daha önce gördüm”, “Neden ben bunu daha önce düşünemedim” ve hatta “Galiba ben bunu daha önce bir yerlerde karalamıştım” hislerini uyandırmasını önemsiyor.

Sabahattin Emir, Yasemin Arpaç Sabahattin Emir ve Yasemin Arpaç 

Beberuhi serisiyle de kullanıcılara aynı hisleri yaşatmak istediklerini belirten Ofist kurucuları, ürünlerin gücünü basitlikten aldığının altını çizerek şöyle ekliyor: “Beberuhi o kadar basit ve doğrudan çözülmüş ki, demir bir ayak üzerine oturtulmuş fonksiyondan başka bir şey yok gibi. Bu basit görünüşü sağlayan ise arkasında ortak belleğimizi oluşturan ve hepimize tanıdık gelen, renk, malzeme ve strüktür çözümlerini kullanmamız ve bunları kullanırken de tasarımcı olarak, kalemi usturuplu ve dozunda oynatmamız oldu.”

Beberuhi


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :