Odunpazarı Modern Müze Açıldı

mimarizm.com / 09 Eylül 2019
Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Odunpazarı Modern Müze'nin kapıları ziyaretçilere açıldı.

OMM; Kengo Kuma and Associates, ©NAARO

Odunpazarı Modern Müze - OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor. OMM, sanatın merak uyandıran ve bir araya getiren gücü ile sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’de müzecilik anlayışına farklı bakış açıları sunmaya, herkesin keyifle vakit geçirebileceği yeni bir nefes alanı ve sanatsal bir buluşma noktası oluyor.  

OMM; Kengo Kuma and Associates, ©NAARO

OMM; Kengo Kuma and Associates ©Batuhan Keskiner

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde açılış sergisi: “Vuslat”

Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun gerçekleştirdiği OMM’un açılış sergisinde Erol Tabanca Koleksiyonu’ndan özel bir seçki sunuluyor. 1950’lerden günümüze farklı disiplinlerden 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçının eserlerinden oluşan 100’e yakın eserin görülebileceği sergide yer alacak sanatçılar arasında ​Erol Akyavaş, Ferruh Başağa, Ramazan Bayrakoğlu, Hans Op De Beeck, Guido Casaretto, Taner Ceylan, Sinan Demirtaş, Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner, Ahmet Doğu İpek, Gülsün Karamustafa, Assa Kauppi, Azade Köker, Jauma Plensa, Tunca Subaşı, Canan Tolon. 

Foto: Kayhan Kaygusuz

Küratör Haldun Dostoğlu sergiyle ilgili olarak ​“OMM’un ilk sergisi için çalışırken üç kavuşma sahnesinden ilham aldım. Bunlardan biri Eskişehir ilk kez bir özel modern sanat müzesine sahip oluyor; Erol Tabanca uzun yıllardır büyük emek ve özveri ile bir araya getirdiği sanat eserlerini müzede sergileyerek, koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturma hayalini gerçekleştiriyor ve son olarak ​bugüne kadar sadece ​sınırlı sayıda izleyiciye ulaşan eserler ilk defa halka açılıyor. Bu üç kavuşma sahnesi açılış sergimizin içeriğini oluşturmamıza yön verdi” ​şeklinde konuştu.

Foto: Kayhan Kaygusuz

Açılış sergisinin yanısıra günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması ve Marshmallow Laser Feast’in Türkiye’de ilk kez sunacağı çok algılı etkileyici sanal gerçeklik deneyimiyle OMM, çağdaş sanatın farklı disiplinlerini bir araya getiriyor.  

Treehugger, Mike Jones (MLF)

Dünyanın önde gelen dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve bilimi sanatla bir araya getiren çok algılı, üç boyutlu yerleştirmesi 7 Aralık 2019’a dek ziyaretçilerle buluşacak.

Treehugger, Mike Jones (MLF)

İngiliz sanat kolektifi ​Marshmallow Laser Feast​, teknoloji, data, bilim ve sanatı bir araya getiren, sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan çalışmalarıyla biliniyor. Kolektif, ​Ağaca Övgü (Treehugger) ​ve Bir Hayvanın Gözlerinden (In The Eyes of the Animal) ​isimli, birden çok duyu organını aynı anda harekete geçiren, etkileyici sanal gerçeklik deneyimini ​Dijital İletişim Sponsoru Vodafone Red​’in katkıları ve ​Nec​, ​CJ ICM ve ​Asimetrik​'in desteğiyle OMM​ ​ziyaretçilerine sunuyor.  

In The Eyes of the Animal - PHI Centre, Ersinhan Ersin (MLF)

Bambu sanatının dünyaca ünlü ustası Tanabe Chikuunsai IV’ten OMM’a özel enstalasyon çalışması 

Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyonun çalışmalarını Eskişehir’de gerçekleştirdi. Aile geleneği olan bambu ustalığını başarıyla sürdüren ve görenleri hayran bırakan eserleriyle tanınan Tanabe, kendi döneminin en yetenekli bambu sanatçısı olarak kabul ediliyor. Japonya’nın Kochi isimli köyünde bulunan ve sadece o bölgede yetişen “kaplan bambu” adıyla bilinen malzeme ile çalışan Tanabe ve ekibi müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniğini kullandı. Gelenekleri korurken onları geleceğe doğru bir şekilde taşımak gerektiğinin altını çizen Tanabe, OMM için ürettiği eseri bu fikirle tasarladığını söyledi. OMM için özel olarak üretilen yerleştirme, açılış sırasında sanatçının son dokunuşuyla gerçekleşecek bir performans ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Foto: Kemal Seçkin

©NAARO


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :