“Mümkün Olmayan Müze - Müzeler Ne Gösteriyor?”

mimarizm.com / 23 Şubat 2017
Ali Artun’un müzeciliğin tarihsel gelişimini ve farklı müze türlerini incelediği “Mümkün Olmayan Müze” adlı derleme, hem sanat tarihi öğrencileri hem de sanat kavramına ilgi duyan okurlar için bir başucu kitabı niteliğinde…

Kapak: Zaha Hadid, MAXXI Müzesi, Roma.

Ali Artun’un müzeciliğin tarihsel gelişimini ve farklı müze türlerini incelediği kitabı Mümkün Olmayan Müze, 3 Mart'tan itibaren İletişim Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak. Artun, Rönesans müzelerinden çağdaş müzelere uzanan geniş bir yelpazeye odaklandığı bu çalışmasında müzelerin yarattığı sembolik dili de anlamlandırmaya çalışıyor. 

Mümkün Olmayan Müze derlemesi, müzeciliğin hem farklı tarihsel dönemlerini, hem de farklı türlerini kıyaslıyor. Müzelerin ne gösterdikleriyle ilgileniyor. Temsil ettikleri ve donattıkları bilgi ve iktidar rejimlerini irdeliyor. Rönesans müzelerinden çağdaş müzelere, farklı örnekler üzerinden, müzelerin inşa ettikleri sembolik evreni ve dili sökmeye çalışıyor. Bu dilin zamanla nasıl dönüştüğünü araştırıyor. Müzelerin iletişim gücünü sorguluyor. Sonundaysa, müze açmanın bir çılgınlık aşamasına geldiği günümüzde bu gücün bizi nasıl etkilediğini aydınlatmayı umuyor.

Mümkün Olmayan Müze
Müzeler Ne Gösteriyor?

İletişim Yayınları
Sanat Hayat dizisi no.39
202 sayfa
​1. baskı, Mart 2017
Yazar / Dizi Editörü: Ali Artun
Yayına Hazırlayan: Elçin Gen
Kapak Tasarımı: Suat Aysu, Özlem Özkal
Baskı ve Cilt: Sena Ofset

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.​​

Ali Artun hakkında:
​1972’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mimarlar Odası’nda bilim ve teknoloji konuları ile mimar ve mühendislerin toplumsal konumları üzerine araştırmalar yürüttü, çeşitli makalelerin yanı sıra Fordizmin ve Mühendisin Dönüşümü adlı kitabı yazdı. 1980’den sonra Ankara Çağdaş Sahne Kültür Merkezi’ni yönetti ve burada 500 Yıllık Bilmece programı çerçevesinde sanat tarihi, edebiyat ve müzikle ilgili etkinlikler düzenledi. 1984’te Galeri Nev’in kuruluşuna katıldı. Bu tarihten başlayarak Galeri’nin Ankara’daki sergilerini düzenledi ve aralarında Resme Bakan Yazılar, Arslan-Defterler ve Tiraje-Zamanların Hafızası’nın da bulunduğu yüzü aşkın Galeri Nev yayınının editörlüğünü yaptı. Galeri sergilerinden başka Ankara’da Cobra ve 1950-2000, Kopenhag’da Ben Bir Başkası, İstanbul’da Mübin Orhon-Sainsbury Koleksiyonu sergilerini hazırladı. Sanart’ın kuruluşunda ve yönetiminde görev aldı. Halen, İletişim Yayınları’nda kültürel eleştiri alanında eserlerin derlendiği “Sanathayat” dizisini yönetiyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Programı’nda “Sanat ve İktidar” dersini veriyor. Son yayınlanan kitapları: Modernliğin Sınırında Sanat-Eleştiri, Özerklik, Siyaset (2006), Müze ve Modernlik (2006), Çağdaş Sanatın Örgütlenmesi (2011), Sanatın İktidarı: 1917 Devrimi, Avangard Sanat ve Müzecilik (2015).


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :