MoMA PS1 YAP'ın Yeni Kazananı Renkli Bir Gökyüzü Örüyor

Gizem Şahin / 02 Şubat 2016
Bu yıl 17.si düzenlenen New York'taki MOMA PS1 Genç Mimarlar Programı'nın kazananı Meksikalı tasarım ekibi Escobedo Soliz Studio'nun Weaving the Courtyard projesi oldu.

Weaving the Courtyard, avludaki duvarları kullanarak renkli bir gökyüzü örüyor ve toprak ile su öğeleriyle de alana özgü yeni bir topografya üretiyor.

Avlunun arkasına yerleştirilmiş olan sığ havuz, çocukların ve tüm ziyaretçilerin suyla doğrudan iletişime geçerek sıcak yaz havasından kaçabilecekleri bir nokta sunuyor.

Mimarlar, örülü gökyüzü için beton duvarların üzerindeki delikleri kullanmayı planlıyor. Bu delikler, duvarlar üretilirken kullanılan kalıplardan kaynaklanıyor.

Renkli 'bulut' farklı sıklıklarda örülerek farklı yoğunluklarda gölgelerin oluşmasına neden oluyor. Gölgelik olarak kullanılmasının yanı sıra avluyu da renkli bir ağla canlandırıyor. 

Mimarlar, Weaving the Courtyard isimli projeyi "avluda duran bir nesne ya da heykel değil, yeni ve farklı bir atmosfer kuran basit ancak güçlü eylemler bütünü" olarak tanımlıyor.

Weaving the Courtyard, Haziran'ın başında ziyarete açılacak. Programın önceki kazananını COSMO ile ilgili derlediğimiz habere buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :