Mimarlık Rehberi İzmir

mimarizm.com / 11 Ağustos 2022
Mehmet Çelik'in hazırladığı, ­antik çağlardan günümüze şehrin çok çeşitli yapısal mirasını sunan "Mimarlık Rehberi İzmir" DOM publishers tarafından yayımlandı.

Ege kıyılarında yer alan İzmir, 8.000 yılı aşkın kesintisiz yerleşim geçmişiyle dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Smyrna olarak kurulan bölgede yüzyıllar boyunca farklı kültürlerden insanlar yaşamıştır. Klasik Yunan döneminden kalma Agora, Roma su ­kemerleri, heybetli camileri, Avrupalı tüccarların evleri gibi günümüzde hala ayakta olan yapılar bu tarihe tanıklık etmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nda kozmopolit, çok etnikli gruptan oluşan bir liman kenti olan İzmir, şu anda Türkiye’nin en büyük metropollerinden biridir.

Bu kitap, Gustave Eiffel ve Bruno Taut gibi ünlü mimarların eserlerinin de bulunduğu 265 nesne aracılığıyla ­antik çağlardan günümüze kadar şehrin çok çeşitli yapısal mirasını sunmaktadır. Ziyaretçiler için İzmir’in yapısını daha anlaşılabilir kılmak adına bölgeye özgü mimariler de gösterilmiştir ve tarihsel dönemlere ait mimari özellikleri belirtilmiştir.

Mehmet Çelik'in hazırladığı "Mimarlık Rehberi İzmir", Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak DOM publishers tarafından yayımlandı.

*

Mehmet Çelik 1987’de Aachen’de Türk ailenin çocuğu olarak doğdu. RWTH Aachen Üniversitesi Coğrafya lisansı, Hamburg HafenCity Üniversitesi Şehir Planlama yüksek lisansı yaptıktan sonra şehir planlamada Almanya büyük devlet sınavında başarılı oldu. RWTH Aachen Üniversitesi’ndeki doktora ile Mühendis Doktor oldu. Birkaç yıldır kentsel tasarım odaklı bir şehir plancısı olarak çalışmaktadır. İki kültürde ve dilde kök salmış, kentle bağları olan Çelik, düzenli olarak ikinci memleketi olan İzmir’e uğramaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :