Mimarlık Öğrencilerine Pape Bird Observation Tower'dan Ödül

mimarizm.com / 01 Aralık 2017
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Alicem Öztürk ve Konuralp Şenol, 'Halat' isimli projeleriyle, uluslararası mimari proje yarışması Pape Bird Observation Tower’da, öğrenci kategorisi ödülüne layık görüldü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Alicem Öztürk ve Konuralp Şenol, dünyanın dört bir yanından pek çok  profesyonelin ve mimar adayının katıldığı Pape Bird Observation Tower Yarışması’nda, ‘Halat’ isimli projeleriyle öğrenci kategorisi ödülüne layık görüldü.

Yarışma, Bee Breeders isimli uluslararası yarışma organizasyon şirketi ve Pasaules Dabas Letonya Doğa Koruma Fonu işbirliğiyle düzenlendi. Yarışmada katılımcılardan, Letonya’da 250 farklı göçmen kuş türünün yuva alanı olan Pape Doğal Yaşam Parkı için, parkın ekosistemine uyumlu, çevreye duyarlı ve parkın simgesi haline gelebilecek bir kuş gözlem kulesi tasarlamaları istendi.  

“Halat” örgüleriyle doğal doku

Öztürk ile Şenol projelerini montajı kolay, çevre dostu ve üretim enerjisi düşük malzemeler kullanarak hazırladı. İkili, kulenin cephelerini, grasshopper parametrik tasarım yazılımı aracılığıyla birbirine düşeyde ve yatayda geçen halatların sıklıklarını parametrize ederek elde ettikleri modüler halat örgülerini yan yana getirerek kapladılar. Bunun sonucunda cephelerde elde ettikleri, doğal doku ve kısmi şeffaflık etkisi proje tasarımlarını yönlendirmiş oldu.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :