Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. Yılını Kutluyor 

mimarizm.com / 22 Aralık 2015
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi  60 yılı geride bıraktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde geçen 60. Yıl etkinlikleri Anıtkabir’den başlayacak.

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri ve üyeleri; sivil toplum örgütleri ve kentlilerin katılımıyla birlikte 25 Aralık 2015 Cuma günü saat 12.00’de Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak ve Anıtkabir not defterine 60 yıllık mücadele geleneğinin notunu düşecek. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin mesleğe, ülkeye ve kente sahip çıkma mücadelesi saat 17.00’de Mimarlar Odası’nda 60 yılın hikayesi etkinlikleri ve kokteyli ile devam edecek. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni 60 yıla taşıyan başkan, sekreter ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Yavuz Önen’in tematik sunuşu ile başlayacak, Oda’yı 60. yıla taşıyanlar Oda’yı anlatacak, tartışacak.

Mimarların 60 yıllık mücadele geleneği

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin toplum hizmetinde mimarlık için 60 yılı geride bıraktığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  duygularını şu sözlerle ifade etti:

“TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 60. yılını 25 Aralık’ta geride bırakıyor. 60 yıllık bir geleneğin taşıyıcıları olarak gelenekten geleceğe mücadeleyi birlikte konuşacağız. Güvenpark’ın, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nin, Cumhuriyet’in mimari mirasının, Saraçoğlu Mahallesi'nin, Atatürk Orman Çiftliği’nin, özel okulların, depremlerin, telif haklarının, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin, kamusal alanların mücadelesini 60 yıldır inançla ve kararlılıkla yürüten bir örgüt olarak Mimarlar Odası sadece mimarların odası değil, herkesin odası oldu. Hem Anıtkabir buluşmasına hem de 60. yıl etkinliklerimize bütün kentlileri davet ediyoruz.” 

“İster üç, ister üç bin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü 'cesur bir adam tek başına çoğunluktur'”

Candan, 1967 yılında Vedat Dalokay ve arkadaşlarının yönetiminde yayımlanan Mimarlar Odası Ankara Şube faaliyet raporundan “sanki bugünü anlatıyor” ifadeleriyle şu alıntıları yaptı:

“İster üç, ister üçbin kişi olalım; sayının ideal için değeri yoktur. Çünkü ‘cesur bir adam tek başına çoğunluktur’. Sayımız ne olursa olsun şuna yüzde yüz inanıyoruz ki, mimarlık topluluğumuz ‘cici şeyler çizen bir sanatçı topluluğu’ niteliğinden çıkıp, kendine layık olan bağımsız mesleki politika sorumluluğunu idrak etmedikçe, devlet yöneticilerine kendi varlığını ve vazgeçilmezliğini kabul ettirmedikçe yurt yönetimine katkıda bulunamayacaktır." 

"Bütün çabalarımıza rağmen bizleri çağırmadılar. Başarısızlıklarını gösterdiğimiz zaman bizleri ‘Art niyetli kimseler, harabelerde tüneyenler’ olarak nitelediler. Gerçek demokratik düzen içinde çok tabii karşılanacak Odamızın deprem konusundaki gayret ve tutumu, demokrasiyi yalnız biçimsel yönden gören bazı kişilerin, hatta Meclis kürsülerinde yaptıkları yalan beyanlarla lekelenmek istendi. Türk mimarlığı devrimci ve toplumcu niteliğini ne zaman kazanacak?”

“Mimarlar Odası meslek teşekküllerinin içinde onlara öncülük yaparak demokratik düzen içindeki görevini yüklenmeğe hazırlanmaktadır. Ankara Şubesine birçok güçlük çıkarılıyor ve iftiralar atılıyorsa bu, her öncünün karşılaştığı olağan şeylerdir.”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :