Dünya Mimarlık ve Konut Günü Saraçoğlu'ndan Başladı

mimarizm.com / 05 Ekim 2015


Dünya Mimarlık ve Konut Günü'nde Saraçoğlu Mahallesi, Ankara'da Mimarlık Haftası'nın start verildiği yer oldu.

Tüm dünyanın aynı anda kutladığı Dünya Mimarlık ve Konut gününde Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması Saraçoğlu Mahallesi'ndeydi. Saraçoğlu Mahallesi'nde bulunan Çankaya Kaymakamlık binası önüne siyah çelenk bırakıldı.

Kaymakamlık önünde konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyet'in ilk toplu konut alanı ve kültürel mirasımızdır. Ranta açılmasına, ticarethaneye dönüştürülmesine ya da TÜRGEV'e verileceği söylentilerine kulak tıkamayacağız ve susmayacağız. Dünya Mimarlık ve Konut günü için kentteki en değerli ve anlamlı yerlerden birini, Saraçoğlu Mahallesi'ni seçtik. Saraçoğlu Mahallesi'ndeki zorla tahliyeler ve insanların konut dokunulmazlığına karşı yapılan ihlaller nedeniyle Kaymakamlık'ı protesto etmek amacıyla siyah çelenk bırakmak istedik; ama buna engel olmak istiyorlar. Hukuksuz bir şekilde kapılar kırılarak, insanlar yerlerde sürüklenerek Saraçoğlu Mahallesi'ni  insansızlaştırmaya çalışan Kaymakamlık, devletin kaymakamlığı değildir. Herkes hukuka uyacak, Cumhurbaşkanı, AOÇ'de Kaçak Saray yapmayacak; Kaymakam, konut dokunulmazlığını ihlal etmeyecek. Hukuka uymayan yargı önünde bugün değilse, yarın hesap verecek. Cumhuriyetin, mimarlığın yüz akı Saraçoğlu Mahallesi'ne böyle kapıları kırarak girmek yok bir daha. Dünya Mimarlık ve Konut Günü'nde çelengimizi buraya bırakıyoruz ve insanların konut dokunulmazlığını ihlal etmemeleri, hukuka uymaları için yetkililere çağrı yapıyoruz. Saraçoğlu Mahallesi kente aittir, hepimize aittir; 1. derece doğal sit alanı, Cumhuriyet'in bize biricik emaneti, mimarlığın yüz akıdır. Öyle kapılarını kırıp girmeyi bir daha denemeyin" ifadelerini kullandı.

Candan konuşmasında, Mimarlık ve Konut Günü'nün bu seneki temasına da değindi:

"Dünya Mimarlar Birliği, Konut Günü temasını bu yıl 'iklim değişikliği' olarak belirledi. Ormanlarımız, meralarımız, kentteki yeşil alanlarımız talan edilerek, iklim değişikliğine sebebiyet verecek şekilde dönüştürülüyor. Bu kent yağmasına karşı sessiz kalmayacağız. İklim barıştan, demokrasiden, insanlıktan yana dönüyor" dedi.

Saraçoğlu kırmızı kurdelelerle donatıldı

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri ve Başkent Dayanışması bileşenlerinin katıldığı etkinlik Kaymakamlık'a siyah çelenk bırakılmasının ardından devam etti. Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli yapıların kapılarına ve Mahalle'nin tescilli ağaçlarına kırmızı kurdeleler bağlandı. Çınarları kırmızı kurdelelerle süslemeye çalışan ekip, yıllanmış çınarların devasa gövdesine kurdeleleri bağlarken zorlandı. Yoldan geçenler ise alkışlarla grup üyelerine destek verdi.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :