Mimari Fotoğraflardan Soyut Örüntüler

mimarizm.com / 09 Nisan 2020
Dijital sanatçı Michael Strevens, mimari fotoğrafların desen ve perspektiflerini manipüle ederek soyut görüntüler oluşturuyor.

Çalışmalarını Londra’da sürdüren dijital sanatçı Michael Strevens, mimari fotoğrafların desen ve perspektiflerini manipüle ederek oluşturduğu soyut görüntüleri mobil cihazları ve fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak oluşturuyor. Sanatçı bozum (glitch) sanatından ilham alarak, bir görüntüdeki verileri dijital olarak yok etme veya bozma ve yeni bir şeye dönüştürme fikrinden yola çıkıyor. 

Strevens, her görselde zemin ve ölçek vurgusunu artırmak için örüntü boyunca hareket halinde olan ve örüntünün biçimine bağlı olarak ölçeklendirilen bir insan figürü kullanıyor. Bu ölçek karmaşası bazen izleyiciler için etkileşimli bir oyuna dönüşebiliyor. Görsellerin çoğunda ya geometrik çizgilerle kaybolan bir odak noktası ya da soyut bir doku bulunuyor. Strevens, örüntülere yerleştirdiği insan figürlerinin izleyicilerin kendilerini görüntüde bulmalarına olanak tanıdığını ve bu soyut görselleri mekanlaştırdığını dile getiriyor.  

Strevens, mobil fotoğrafçılığa olan tutkusunu ilk akıllı telefonunu aldığı ve Instagram ile tanıştığı 2012 yılında keşfetmiş. Avrupa'da mimari ve kentsel peyzaj da dahil olmak üzere farklı fotoğraf türlerine dair araştırmalarının ardından, bu fotoğrafları düzenlemek adına çalışmalarına başlamış. Strevens çalışmalarında iOS ve Android altyapılı geniş bir uygulama yelpazesi kullanarak ve grafik desenlerle derinlik kombinasyonunu yakalayan yaklaşımıyla denemelerini sürdürüyor.

 

*

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :