Mimar ve Tasarımcılardan İlham Alan Işın Kılıçları

Amber Eroyan / 16 Aralık 2015
Mimarlık ve tasarım dünyasının ünlü isimlerinin, Star Wars'un alamet-i farikası ışın kılıcını nasıl yorumlayacaklarından yola çıkan Y studios; Zaha Hadid, Issey Miyake, Dieter Rams tarzı ışın kılıçları tasarladı.

17 Aralık'ta vizyona girecek yeni Star Wars filmi öncesinde, sanat ve tasarım dünyasının filme ait imgeleri Yunan heykellerinden spor arabalara dek akla gelebilecek her alana uyarladıklarını görüyoruz. Bu ilginç çalışmalardan biri de San Francisco'lu Y studios'a ait.

‘DESIGN X SABER’ adlı proje kapsamında Star Wars'un meşhur silahı 'ışın kılıcı', 6 ünlü tasarımcının çizgisi temel alınarak yeniden tasarlanmış. Y studios'un ilham aldığı isimler ise; Zaha Hadid, Charles & Ray Eames, Issey Miyake, Edith Heath ve Dieter Rams. 

Y studios'un tasarımlara dair yaptığı değerlendirmeler ise şöyle:

"Zaha Hadid kılıcında kabzayı tasarlarken, formu hareket aracılığıyla keşfetmek istedik. Dış iskelet strüktürünü krom bir parça üzerine sararak, hadid estetiği ile doğrudan ilişkili doğal bir kavrama bölgesi yarattık."

"Issey Miyake'nin giysi parçalarını oluştururken, yeni malzemeler, süreçler ve taze yollar keşfetmede teknolojiyi kullanma tutkusuna büyük saygı duyuyoruz. Ünlü Bao Bao çantası da bu inovatif düşünce biçiminin güzel bir örneği.

Miyake tasarımı 'Bao Bao' çanta

Miyake kılıcı da farklı parçaların bir arada nasıl hem katı gözüküp hem esnek bir dokunuşa sahip olabileceğini gösteren bu form araştırmasından ilham alarak yaratıldı. Neredeyse dairesel bir forma sahip Miyake kılıç kabzası da Bao Bao çantasındaki gibi elinizde tuttuğunuzda kavranabilir alanlara dönüşen küçük parçacıklardan oluşuyor. Miyake kılıcının tasarımı aynı zamanda geleneksel Japon katana kılıcının ikonik formuna da bir saygı duruşu niteliğinde."

"Eames kılıcı ise, Eames'lerin malzeme ve form konusundaki ustalıklarından -kontrplak ve deriden üretilmiş ikonik Eames şezlongunda da gördüğümüz gibi-  ilham aldığımız bir çalışma oldu. Eames şezlongundaki kaliteli işçilik, bükülmüş kontrplak ve deriyi kabza tasarımında nasıl kullanabileceğimize dair ilginç bir fikir üretmemizi sağladı." 

"Basit bir şey yapmak oldukça zordur. Dieter Rams'den ilham alan kılıçta da Rams'in son derece işlevsel ve dayanıklı görünüme sahip, pürüzsüz ve minimalist bir kılıç yaratmak isteyeceğini düşündük. Kabza tasarımında dikdörtgen gibi temel bir formu ele alarak buna, konforlu bir tutuş sağlayacak yumuşak konturlar ekledik."

Proje, her bir tasarımcı için ayrı ayrı hazırlanan, fikir ve tasarım aşamalarını görselleştiren videolar aracılığıyla sunuluyor.

Bu haber designboom.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :