Mimar Selim Senin'in Dört Projesine Ödül

mimarizm.com / 05 Nisan 2024
Selim Senin, dört projesiyle World Architecture Awards 46. döngüde, jüri ve onur üyelerinin oylarıyla ödüle layık görüldü.

Mountain Spa

ALBERT HOME

Proje Raporu

Proje Ruanda'nın başkenti Kigali'de yer alıyor. 4000 m2 arsa üzerine tasarlanan bina aile evi olarak tasarlanmıştır. Evin replika proje olmaması, çevredeki mevcut yapılardan farklı olması müşterinin en önemli taleplerinden biridir.

Yapı farklı açılarda bir araya gelen 3 ana kütleden oluşmaktadır. Her kütlenin farklı hacimleri vardır. Bu farklı hacimler bir araya gelerek 3 kütle arasında dinamik alanlar tanimlamaktadir. Evin 2000 m2 kapalı alanı vardır. Evin mekanları yeşil alana dağılmış ve yeşile dokunan geometrisi ile iç mekanları doğaya yakınlaştırmayı hedeflemiştir.

Genel olarak konut yapıları tek bloktan oluşan yapılardır. Burada müşterinin istediği evin farklı taraflarında bahçede olan evdeki kullanıcıların misafirlerinin birbirlerini görmeden vakit geçirebilmeleri ve farklı kullanıcılar arasında mahremiyet sağlanması fikri için farklı kitleler bir araya getirildi. Bu sayede yapı, bahçede mahremiyet sağlayan farklı mekanları tanımlıyor. Bu üç kütle tek başına var olduklarında herhangi bir mimari kimliğe sahip olmasalar da, birbirlerini tanımlamaları ve birbirlerine farklı açılardan anlam katmaları sayesinde dinamik bir kurgu oluşturarak birbirlerinin varlığını tanımladılar.

Evde 9 oda, spor salonu, spa, ev sineması, 2 mutfak, 3 salon ve oyun salonu bulunmaktadır. Ana salon 2 kat yüksekliğinde olup diğer iki kütleye çapraz olarak duran kütle içerisinde yer almaktadır.Evin 2.katında 7 yatak odası bulunmaktadır. Zemin katta 2 adet misafir odası bulunmaktadır. Zeminde ana yola dik olan kütle zeminde ve 1. katta boşluk bırakmadan havuza kolonla temas etmektedir.

*

Black Brick Villa

Proje Raporu

Proje Ruanda'nın başkenti Kigali'de bulunuyor. 100'den fazla tuğla evden oluşan sitedeki villa daha fazla oda eklenecek şekilde yeniden tasarlandı. Bölgedeki komşu yapıların aynı mimaride yer alması bir mimari dil oluşturmaktadır. Bu dil birliği kapsamındaki binalardan birinde evi daha iyi fiyata kiralayabilmek için müşteri tarafından ek oda yapılması ve daha iyi alan organizasyonu sağlanması talep edilmiştir.

Burada en zor kısım yapılacak eklemelerle bölgedeki dil birliğini korumaktır. Evin arkada tarafindaki tek katlı alanına döşeme ilavesi yapılarak üst katta 2 oda yerine toplamda 3 oda elde edilmiştir. Ön cepheye bakan 2 odası ön tarafa doğru ek kütle ile birlikte ileriye doğru genişletilmiştir. Evin ön tarafındaki otopark alanı komşu parselde yeniden düzenlenmiştir.

Önünde otopark alanı bulunan yerde yüzme havuzu tasarlandı. Orijinal konutta ana kütlede yer alan hizmetli odası ve banyosu dışarıda tasarlanarak üzerinde su deposu alanı tasarlandı. Bu hizmetçi binasının yanısıra evin dışında ikinci bir mutfak tasarlandı. Zemin katta küçük olan teras alanı, üst katı genişletmek için yapılan eklemeyle daha da genişletildi. Arka tarafta 1. katta bulunan ek oda çatı eğimini takip edecek şekilde tasarlanmıştır. Tuğla yapıdan ayrılıp aynı zamanda da renk uyumunu sağlamak için yapıya eklenen kısımlar siyah renkte tasarlandı. Zemin kattaki küçük odacıklardan oluşan alanlar yıkılarak daha net alanlar oluşturuldu.

*

Mountain Spa

Proje Raporu

Proje arsası İsviçre'de bulunmaktadır. Val Lumnezia, İsviçre'de Ilanz'ın güneyine uzanan muhteşem bir panoramaya sahip güneşli bir dağ vadisidir. Surselva'nın en büyük yan vadisini oluşturur ve küçük ama olağanüstü bir kültürel ve doğal turizm merkezi olarak kabul edilir. Lumbrein ve Vrin gibi bölgedeki birçok kasabadan oluşur.

Val Lumnezia'nın konumu, köyler, göller ve dağ tepesindeki bir dizi bar ve restoran arasında sabahları güneş altında kayak yapmaya ve gün batımı yürüyüşlerine olanak tanır; İsviçre Alpleri'ni tüm ihtişamıyla görmek için mükemmel bir alternatiftir. Val Lumnezia, Surselva'da bir yerleşim yeridir ve yaklaşık 2.020 nüfusa sahiptir.

1.255 metre yüksekliğe sahiptir. İsviçre'nin Grisons şehrinde, Alp Dağları'nın yamacındaki doğal bir alanda yer almaktadır. Vadi doğu İsviçre'de İtalya, Avusturya ve Lihtenştayn'a kadar uzanır. Bir sınır bölgesidir. Alp Kaplıcaları 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında, sağlıklı yaşam arayanlar bölgenin ünlü kaplıcalarına ve sanatoryumlarına akın ederken, kaplıcalar Avrupa'nın tıbbi rahatsızlıklar için en büyük çekim merkezi haline geldi. Günümüzün dağ kaplıcaları, 21. yüzyılın sağlıklı yaşam arayışını yeniden alevlendirerek, kaplıcaların zamansız rahatlatıcı etkilerine duyulan arzuyu yeniden alevlendirerek, bu uzun geleneği günümüze taşıyor.

Projeye Yaklaşım

Yaklaşık 7000 m2 arsa üzerinde tasarlanmak istenen proje, dağlık bir arazi üzerinde konumlanmakta olup, arsa üzerinde vadiye doğru bir egime sahiptir. Yeşil dokuyu binadan ayrı düşünmek yerine, yeşili binada istenilen işlevler arasına dahil edecek şekilde dairesel bir tasarım yapıldı. Dairesel kütle yamaca doğru ilerleyerek kaplıca havuzlarını oluşturuyor. Havuzun tek parça olması yerine, kademeli geçiş sayesinde farklı arkadaş gruplarının kendi başlarına vakit geçirebilecekleri daha özel havuz alanları tasarlandı. Restoran Alanı hem havuzları hem de manzarayı her yönden gören, gelen herkese hizmet veren bir yapıda konumlandırılmıştır.

*

SF Trinity Apartments

Proje Raporu

San Francisco'nun birçok startup ile teknoloji patlamasına merkez olması ve nadir güzelliği, dünyanın her yerinden insanları çekiyor ve onu bu ülkedeki konut krizinin tam ortasına yerleştiriyor. Kentin yerleşim alanlarının büyümeyi sınırlamak amacıyla küçültüldüğü 1978'den bu yana kent arazisinin büyük bir yüzdesi yalnızca tek ailenin kullanımıyla sınırlıydı. Bu imar gereklilikleri, farklı ırklardan ve sınırlı imkanlardan oluşan insanlara erişimi etkili bir şekilde dışladı ve böylece kırmızı çizgili elit mahalleler yaratıldı. Geçtiğimiz 20-30 yılda, orta ve düşük gelirli San Fransiskolular'ın geniş bir kesimi, sürekli artan kiralar ve kıtlığın yol açtığı fahiş ev fiyatları nedeniyle şehri terk etmek zorunda kaldı.

Kentin batı yakasındaki mahalleler son 50 yılda neredeyse hiç büyüme göstermedi. San Francisco'da inşa edilen konutlar şehir merkezinde, South of Market'te (SoMa) ve Mission'ın bazı kısımlarında yoğunlaşmıştır. Kaliforniya eyaletinin Bölgesel Konut İhtiyaçları Değerlendirmesi (RHNA) tarafından zorunlu kılınan 82.000 birimin %10'undan azı geçtiğimiz yıl inşa edildi. Belediye Başkanı'nın ofisinden YIMBY'ye ve konut kuruluşlarına kadar şehirdeki pek çok kuruluş, artan konut yoğunluğunu destekliyor ve şehrin konut ihtiyaçlarının eşitlikçi, kapsayıcı ve uygun fiyatlı mahallelerle çözülmesine yardımcı olacak fırsatlar için batı yakasına bakıyor.

Proje alanı (7.5m*30m) mevcut konut cephesine orantılı olarak 3 bölüme ayrılmıştır. Apartman blokları, komşu binaların çatı yükseklikleri dikkate alınarak açıların oluşturduğu bir geometri ile her iki tarafta tasarlandı. Orta blok mevcut dokudan bağımsız dikey bir mimariye sahiptir. 3 ayrı blok halinde yükselen konutlar, mevcut dokuda olduğu gibi cepheden çıkan konsollarla çevreyle ilişki kuruyor.

Yeni yapılan bu proje aslında mevcut dokunun daha yoğun ve mevcut yapılara göre mimari bir bütün olarak yeniden yorumlanmasıdır. Zemin katta 5 adet ticari mağaza tasarlanarak bölgedeki mağaza eksikliğinin giderilmesi amaçlanıyor. Yükselen bloklarda toplam 5 farklı oda numarası bulunmaktadır. Verimli arazi kullanımı ve tasarlanan binaların bölgeye mimari değer katacak olması sürdürülebilirliğin en büyük etkenleridir. İnşaat malzemesi olarak ağırlık oranında tuğla kullanılarak karbon ayak izinin minimum seviyede tutulması amaçlanmıştır.

World Architecture Awards 46. Döngü'de ödül alan projeleri incelemek için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :