"Mimar Ne Bin Yıl Önceki Tapınağı, Ne de 500 yıllık Camiyi Tekrar Etmeli"

mimarizm.com / 24 Mart 2016
Doğan Hasol, YEM Yayın’ın 2014 yılından bu yana üniversitelerin öğrenci ve akademisyenlerini yazarlarıyla buluşturduğu “YEM Yayın Söyleşiler Dizisi” kapsamında Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde “20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı” başlıklı bir konferans verdi.

21 Mart 2016 Pazartesi günü Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen, öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Doğan Hasol, Cumhuriyet öncesini de içine alarak, 20. yüzyıl boyunca Türkiye’deki mimarlığın gelişim evrelerini, onar yıllık dönemlerle, seçilmiş yapılar ve mimarlar üzerinden kronolojik bir kurguyla anlattı.

Özellikle genç mimar adaylarına seslenen Hasol, “Bir sanatçı olarak mimar ne 1000 yıl önce yapılmış bir tapınağı ne de 500 yıl önce yapılmış bir camiyi tekrar etmelidir. Tasarımda daima yenilikçi ve özgün olmalıdır” dedi.

18. yüzyıldan itibaren, Osmanlı’da başlayan Batı’ya yönelmenin, Osmanlı’nın Avrupa ile zevk alışverişinin, Osmanlı’dan sonra Cumhuriyet döneminde de yürürlükte kaldığını söyleyen Hasol şöyle devam etti:

“20. yüzyıl boyunca da Batı kökenli anlayış ve arayışlar birçok alanı olduğu gibi mimarlık alanını da etkilemiştir: İlkin, Art Nouveau, araya giren 1. Ulusalcı Mimarlık’ın ardından, genç Cumhuriyet’in konuğu Avrupalı mimarların eserleri, 1930’lu yılların modernist uygulamaları, 1940’larda Avrupa’daki totaliter milliyetçi gelişmelerden de etkilenen 2. Ulusalcı Mimarlık akımı, sonra da yine hep Batı kaynaklı Modern Mimarlık anlayışı ve türevleri... Küreselleşme ve iletişim çağı etkileriyle dünyayla daha geniş bir etkileşim… Mimarlık da, yukarıdaki etkilere, teknolojik gelişmelerin de katılmasıyla çok hızlı değişmelere sahne olmuştur. Ayrıca, o değişmelerin yanı sıra yeni malzemeler ve yapım teknolojisindeki gelişmeler, mimarlığa yepyeni ufuklar açarak bugünlere gelinmiştir.”

Konferanstan sonra kitaplarını imzalayan Doğan Hasol’un konferans ile aynı başlığı taşıyan, üzerinde çalıştığı yeni kitabı “20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı” da çok yakında YEM Yayın tarafından yayımlanacak. 

Doğan Hasol, Kocaeli Üniversitesi'nde kitaplarını imzalarken


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :