Meşher, Çevrimiçi Etkinlik ve İçerik Serisi Devam Ediyor

mimarizm.com / 20 Mayıs 2020
Sosyal izolasyon sürecinde evde geçirilen zamanın daha iyi değerlendirilebilmesi adına, Meşher’in güncel ve geçmiş sergileri ile paralel etkinlikleri, çevrimiçi içeriklerine taşınıyor.

Alexis Gritchenko - Galata, 1920

Alexis Gritchenko - İstanbul, 1921

Geçtiğimiz Eylül Ayında İstiklal Caddesinde kapılarını açan Meşher, sanat izleyicileri ile dijital platformlarda buluşmaya devam ediyor. Sağlık tedbirleri gereği geçici olarak kapalı olan sergi mekânı, dijital kanallarına özel bir içerik programı hazırlıyor.

Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” Sergisi, Meşher’in Hazırladığı Özel İçerikler ile Keşfediliyor

Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” sergisinde, Gritchenkonun İstanbulu ziyaretinden 100 yıl sonra, sanatçının o dönemde ürettiği 150’den fazla eseri, günlüğünün ışığında ilk kez bir araya getirildi. Meşher güncel sergisi “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” ile, izleyicilerin İstanbulun detaylarında gizli renk ve biçimleri fark ederek şehri yeniden keşfetmesini hedefliyor. Sosyal izolasyon sebebiyle evde kalınan bu son dönemde ise, Gritchenko’nun gözünden 100 yıl öncesinin İstanbulu, serginin tema başlıkları kapsamında, küratörler tarafından bir video içerik serisiyle anlatılıyor.

Sergi Konuşmaları, Meşher’in Podcast Kanalına Taşınıyor

Meşher, Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” sergisine paralel olarak planladığı etkinlikleri de dijital ortama taşıyor. Küratörler Ebru Esra Satıcı ile Şeyda Çetin’in serginin danışmanlarından Ayşenur Güler, sergi üretim süreci ve öne çıkan başlıkları ele aldığı konuşma serisinin ilk bölümü, Meşher’in podcast kanalında yayında. Sergiden görüntülerin eşlik ettiği konuşmanın kaydı ise Youtube kanalında gösteriliyor.

Alexis Gritchenko - Ayasofya, 1921

Meşher Arşivinden Seçkiler YouTube Kanalında Gösterimde

Meşherin ilk sergisi Kalıpları Aşınca” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Kültürler Boyunca Kil” sempozyumunun kayıtlarına Meşher’in YouTube kanalından ulaşılabilir. “Kalıpları Aşınca” sergisi sanatçılarından Jørgen Haugen Sørensen’in hayatından 10 yıllık bir kesit sunan “Jeg Mener – Jeg Ser” adlı film ise Mayıs ayı boyunca Meşherin YouTube kanalında yayınlanacak.

Sergi Katalogları Dijital Ortamda Paylaşıma Sunuluyor

İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanan Meşher sergi katalogları, Meşher’in internet sitesinde bölümler halinde sanatseverlerin erişimine açılıyor.

Alexis Gritchenko - Kahvehanede, 1921

Alexis Gritchenko’nun Anı Kitabı İstanbulda İki Yıl'dan Seçkiler Meşher Ekibi Tarafından Seslendiriliyor

Gritchenko’nun İstanbul deneyimlerini yazıya döktüğü, 1930 yılında Pariste Deux ans à Constantinople (İstanbulda İki Yıl) adıyla yayımlanan anı kitabı, sergiye bir izlek niteliği taşıyor. Ressamın işgal altındaki İstanbul’da yaşadığı zor şartlara rağmen hayata ve sanatına olan tutkusundan feyzalan Meşher ekibi, sanatçının anı kitabından seçkiler seslendiriyor. Günlük okumaları, Meşher’in Instagram IGTV kanalında yayında.

Gritchenkonun anı kitabı’nın Türkçe çevirisi İstanbul’da İki Yıl, Yapı Kredi Yayınları tarafından sergiyle eş zamanlı yayına hazırlandı.

Meşher, “Sanatçılar Evde” Video İçerik Serisi ile Farklı Ülkelerden Sanatçıların Evlerine Çevrimiçi Ziyaretler Yapıyor

Meşher, Kalıpları Aşınca” sergisi sanatçılarının karantina deneyimlerini her hafta Instagram ve Facebook kanalında paylaşıyor. Sosyal izolasyona rağmen yaratıcılığın, sanat üretiminin ve diyaloğun sürdürülmesi adına, önümüzdeki dönemde sanatçı atölyelerine sanal ziyaretlere devam edilmesi planlanıyor. Sanatçıların kendi objektifinden deneyimleri Instagram IGTV kanalında izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :