MDArch’tan Dinamik ve Kullanıcı Odaklı Bir Ofis

mimarizm.com / 18 Ağustos 2016
MDArch tarafından tasarlanan Gübretaş Merkez Ofisi, doğal malzemelerle biçimlenen ve gün ışığından maksimum fayda sağlayan iç mekanları ile markanın şeffaf, dinamik ve kolektif ruhunu ortaya çıkarıyor.

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

Ağırlıklı olarak otel, konut, alışveriş merkezi, ofis ve ticari mekanlar için tasarım ve uygulama hizmeti veren Görkem Volkan öncülüğündeki MDArch, Gübretaş Merkez Ofisi’ni doğal malzemelerle biçimlenen ve gün ışığından maksimum fayda sağlayan iç mekanları, markanın şeffaf, dinamik ve kolektif ruhunu ortaya çıkaran bir dille kurguluyor.

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

İstanbul Göztepe’deki Nida Kule yapısının iki katında, 3000 metrekarelik bir alana yayılan Gübretaş Merkez Ofisi’nin tasarımında, kullanıcı odaklı iç mimari yaklaşımıyla mevcut yapı içindeki çekirdekten arta kalan alanlarda açık, yarı açık ve kapalı departmanlar kurgulandıktan sonra, ofis içi dolaşımın sağlandığı koridorlar cepheye kadar uzatılarak ışığın iç sokaklara ulaşması hedefleniyor. İç mekan kurgusunun en can alıcı kararlarından olan gün ışığını iç sokaklara ulaştırma fikri böylelikle mekanın bütününe daha şeffaf, daha dinamik ve kolektif bir ruhla entegre olmayı başarabiliyor.

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

Şirket departmanlarına göre planlanan Gübretaş Merkez Ofisi yerleşim şemasında, bölücü duvarlar cam ve ahşap elemanlar kullanılarak tasarlanırken, yer yer dikey ahşap yüzeylerin tavanda devam ettirilmesiyle mekânsal süreklilik sağlanıyor. Ahşap nervürlü bölücü duvarları cepheye yaslayarak bu bölücülerin cephe ile ilişkisi azaltılıyor, böylece bölücülerin eşik elemanı olarak kullanılması hedefleniyor.

Gübretaş Mimarlık Ofisi MDArch

İç sokaklarda oluşabilecek akustik problemler, tavanlarda ahşap ve bölücü duvar alınlarında keçe gibi doğal malzemelerin kullanımıyla önlenirken, projenin kendi içindeki mimari kimliğinin oluşmasına da zemin hazırlıyor.

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

Köşe odaların üst düzey yöneticilere ayrıldığı planlarda ortak kullanıma açık toplantı odaları yaratılarak ofis içindeki çalışanların ve dışarıdan gelen misafirlerin toplantılarını bu mekanlarda yapmasına imkan sağlıyor.

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch

Gübretaş Merkez Ofisi MDArch


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :