Ataşehir’in Doğal Kozası; Grill Polonez Restaurant

mimarizm.com / 28 Temmuz 2016
Natürel renk seçimleri ve ham malzeme kullanımı gibi unsurlar, MDArch imzası taşıyan Ataşehir’deki Grill Polonez Restaurant’ın doğallığı ön plana alan tasarım anlayışını yansıtıyor.

İstanbul Ataşehir’de Palladium Tower Ofis binasının giriş katında, dış mekanla ilişkili olarak konumlandırılan ve iç mimari tasarımı MDArch imzasını taşıyan Grill Polonez Restaurant, eski, tanıdık ve samimi hisler yaratan bir atmosferle biçimlendirilmiş.

 

1200 metrekarelik bir alana yayılan Grill Polonez Restaurant; et reyonu ve restoran ile açık ve yarı açık terasları bünyesinde barındırıyor. Restoranın oturma bölümleri farklı yaşlardaki kullanıcı gruplarına hitap edecek şekilde aynı tasarıma sahip farklı birimlerle düzenlenmiş. Bu sayede geniş mekan, kişi ve gruplarca daha kolay benimsenebilecek ufak parçalara ve kimliklere bölünmüş.

Doğala gönderme yapan ahşap, taş, tuğla ve halat gibi ham malzeme kullanımının, mekanın bütününe yayılarak iç mekanda olduğu gibi açık ve yarı açık mekanlarda da tüm sıcaklığıyla misafirleri karşılaması sağlanmış. Teraslarda kullanılan ve iç mekandaki malzeme dokusuna gönderme yapan ahşap kiriş gölgelikli çatının tasarımında ise uçak kanadı kesitinden esinlenilmiş. 

Grill Polonez Restaurant’ta, iç mekanda tasarlanan hafif tavan örtüsüyle hem oluşabilecek akustik problemlere çözüm getirilmiş, hem de alçalarak insan ölçeğine uygun hale getirilen tavanın, mekandaki atmosferi yumuşatması ve ortaya çıkabilecek teknik problemleri avantaja dönüştürmesi sağlanmış.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :