Mark Foster Gage Mimarlığına Hızlı Bir Bakış

mimarizm.com / 29 Şubat 2016
Geberit'in davetlisi olarak 2 Mart'ta YEM'de bir konferans verecek olan mimar, yazar ve akademisyen Mark Foster Gage’in tüm dünyada yankı uyandıran, en önemli projelerinden bazıları…

Mimar, akademisyen, yazar Mark Foster Gage, tasarımı teknoloji ve malzeme inovasyonu aracılığıyla yeniden tanımlama ve devrimsel nitelikte gelişmeleri kuramsallaştırma konusunda neslinin öncü isimleri arasında yer alıyor.

Geberit’in davetlisi olarak 2 Mart’ta Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’de bir konferans verecek mimarın tüm dünyada yankı uyandıran projelerini bir araya getirdik. 

Guggenheim Müzesi | Helsinki, Finlandiya
Helsinki sahil şeridinde, 12 bin metrekarelik bir alan üzerine konuşlanan bu deneysel yapı, rastgele seçilen geri dönüştürülmüş üç boyutlu dijital malzemeler kullanılarak özel olarak tasarlanmış. Yüksek çözünürlüklü her bir figür, mimari estetiği yeniden biçimlendirmek amacıyla orijinal bağlamından koparılarak kullanılıyor.

Nicola Formichetti Mağazası | New York 
Gösterişsiz ve yalın öğelerle, izleyici odağını sadece ‘kıyafet’ üzerine çeken günümüz giyim mağazaları anlayışının aksine, Mark Foster Gage bu tasarımında mevcut konsepti yeniden ele alıp farklı bir ‘yeni-tür’ yaratmaya çalışıyor. Bu ‘deneysel’ yapı salt vitrin işlevinin dışında mimari görsel efektler, robotik aydınlatmalar ve interaktif sanal-gerçekçilik öğeleriyle güçlendirilerek mekan uzanım ve etkisini çoğaltma amacı güdüyor. Tasarım manifestosu, Formichetti’nin fütüristik moda tasarımı bakış açısını; çok yüzlü, neredeyse mekanik yeni bir mekan anlayışı olarak yeniden yorumluyor. Formichetti’nin moda endüstrisindeki gücü Gage/Clemenceau’s Architects*’in yetenekleriyle birleşerek; ziyaretçilere yeni, heyecanlı ve eşsiz bir mekan tecrübesi yaşatıyor. Tasarımda kullanılan milyonlarca reflektör çarpıcı çok sayıda yeni ortam yaratarak fütürizme mimari bir yorum getiriyor.    

 
* Gage/Clemenceau Architects, Mike Foster Gage’in kendi kişisel ofisini açmadan önce birlikte çalıştığı ofis ortalıklığıdır.


Ile René-Lavasseur Ev Projesi | Quebec, Kanada
700 metrekarelik tatil evi projesi; Upper Quebec bölgesinde bulunan krater gölünün tam ortasında, bakir bir adada konumlanıyor. Arazinin aralıksız Antik Arboreal ormanlarıyla kaplı yapısının, inşa sürecini imkansız hale getirmesine karşın projenin ele alınışı, mimarlık ve mimarlığın kendi doğal çevresiyle kurduğu ilişki üzerine yeniden düşündürüyor. Mimar bu ilişkiyi klasik biçimde, birbiri içine geçen ya da tamamen birbirinden bağımsız olarak yorumlamak yerine; ilkel, çelişik ama estetik olarak birbirini destekleyici sıfatlarıyla tanımlamayı tercih ediyor.

 
Google Glass Pavilyonları
“Dünyada Google Glass kullanıcıları neleri izliyor?” sorusundan hareketle tasarlanan pavilyon serisinde, LED ekran monitörlerini taşıyan, ısıyla şekillendirilmiş pleksiglas hücre modülleri kullanılmış. Tasarımın her mekana uygulanabilen, tavandan asılı yapısı, Google Glass kullanıcılarını parıltılı ve göz alıcı bir atmosfere davet ediyor. 


Lady Gaga için Kostüm Tasarımı 
Mark Foster ve Nicola Formichetti işbirliğiyle Lady Gaga için özel olarak tasarlanan kostümde, Gaga’nın portre fotoğrafları ve hayranlarının resimleri bir araya geliyor. Autodesk uygulaması MUDBOX aracılığıyla yaratılan görsel efektler, 3D renkli yazıcı ile tekstil üzerine işlenirken, 3 boyutlu bir etki yaratılıyor.


Parametrik Duvarlar
Thomas Jefferson’a ait ‘Serpentine Duvarı’ndan esinlenen tasarımda, özelleştirilmiş tuğla sistemi yardımıyla yanal yüklere karşı direnç geliştirilirken, istinat duvarı ya da benzeri asimetrik yapılar sayesinde yük dengesi sağlanmış. 

* * *

Mark Foster Gage'in son dönem projeleri arasında yer alan, kendine has cephe örgüsü ve malzeme dili ile adından sıkça söz ettiren West 57th Street Tower hakkındaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz. 

"Tasarım Akışkanlığı: Katılımcı Teknolojiyle İnovasyon Her Yerde" başlıklı konferansın detayları ve kayıt için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :