Manzarayı Somutlaştıran Bir Otel Tasarımı

mimarizm.com / 08 Haziran 2021
Vietnam’ın en büyük kentlerinden biri olan Danang’da konumlanan Hotel Le Bouton, D1 Architectural Studio’nun tasarımı ile yoğun kentsel alana deniz kıyısını çağıran, çok katmanlı bir manzara açan ferah bir mekan sunuyor.

Fotoğraflar: D1 Architectural Studio

Otelin tasarımında, kozmopolit kent yaşamında insanların doğayla ve birbiriyle kurdukları bağın giderek zayıflamasının kabulünden hareketle konuk deneyimi ön planda tutuldu. Ziyaretçilerini bölgenin doğal güzelliklerine bağlayan organik bir tasarım anlayışıyla şekillenen otel, yerel zanaatkarlarla birlikte yere özgü çözümlerle üretildi.

Yedi katlı otelde 25 konuk odası, kafe, bar ve havuz bulunuyor. Projenin çatı katı, denizaltı akıntılarını taklit eden dalgalı çizgiler ile tanımlanıyor. Odalardan çatıya uzanan havalandırma bacaları da volkan benzeri formlarla yükseliyor. Çatı penceresi sadece manzarayı genişletmek, doğal ışığı almak ve doğal hava akımını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda alanları birbirine bağlıyor.

Bodrum katta ise kum bahçesi yer alıyor. Doğal ışık alan bu bahçe, bölgenin dağlarını, kumunu ve bitki türlerini simgeleyen hafif sütunlara sahip minyatür bir plaj olarak modellendi. Zemin katta bulunan havuz ise, sıcak bir mineral havuzu olarak kurgulandı. Dinlenme alanları yerel sanatçıların ürettiği taş banklar ve ahşap masalar ile zenginleştirildi.

Yerel ekonomiye katkı sunan yapım süreci ve tasarım değerleri ile sadeliği vurgulayan otelde bölgenin iklim özelliklerine uyumu en üst düzeye çıkarmak üzere cephe tasarımında da kalın güçlü kapaklar ile gölgelendirme sağlandı. Rüzgardan yararlanarak enerji tüketimini azaltmak için otelin yönünü hesaplamaya ve iklim zorluklarını aşabilecek güçlü, çok yönlü malzemeler seçmeye özen gösterildi.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :