Manço Mimarlık’ın Hatay Projesi, Uluslararası S-Arch Ödülleri Finalinde

mimarizm.com / 07 Nisan 2016
Manço Mimarlık tarafından tasarlanan Hatay İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi projesi, Uluslararası S-Arch 2016 Konsept Tasarım Ödülleri’nde finale kaldı

Kengo Kuma (KKAA), Dietmar Eberle (Baumschlager Eberle), Viviana Muscettola (Zaha Hadid Architects) gibi dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı 11 kişilik jürinin değerlendirmesi sonucunda, Manço Mimarlık tarafından tasarlanan Hatay İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi Hizmet Binası, S-Arch 2016 Konsept Tasarım Ödülleri’nde kısa listeye seçildi.

İspanya, Sırbistan, Karadağ, Fas ve Türkiye’den toplam 7projenin finale kaldığı yarışmanın sonuçları, 25-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında Karadağ’ın Budva kentinde düzenlenecek S-Arch 2016 Konferansı kapsamında jüriye yapılacak sunumların ardından belli olacak. 

Hatay İl Özel İdaresi tarafından açılan ulusal yarışmaya sunulan projede, saydamlığı ve çevre düzenlemesi ile insanları içine çeken, birimlere ulaşımın kolay olduğu, aydınlık ve geniş iç oylumlar sunan, yenilikçi bir kamu yapısı amaçlanmış. İhtiyaç programı olabildiğince az katta ve arsada varolan yetişmiş ağaçları etkilemeyecek bir yerleşim ile çözülmüş. Yapının zeminden çıkarak yürünebilen eğimde bir yeşil çatı ile örtülmesi, arsanın bütünüyle kamusal bir park olarak kullanılabilmesini sağlamış. 

Manço Mimarlık ile gerçekleştirdiğimiz Çat Kapı söyleşisine buradan ulaşabilirsiniz.

S-Arch 2016 Konferansı hakkında:
Bu yıl üçüncüsü Budva, Karadağ’da düzenlenecek olan S-Arch konferansı, mimarlık dünyasının önde gelen isimlerini her yıl belli bir konu etrafında bir araya getiren uluslararası bir organizasyon. Daha önceki ana temaları “Sürdürülebilir Mimarlık” ve “Çevre ve Mimarlık” olan ve Winny Maas (MVRDV), Julien de Smedt (JDS), Bostjan Vuga (Sadar + Vuga) gibi ünlü isimlerin konuşmacı olduğu etkinliğin bu yılki başlığı “Bir Sonraki Mimarlık”; ana konuşmacısı ise Avusturyalı mimarlık ofisi Baumschlager Eberle’nin ortağı ve ETH Zürih Mimarlık Fakültesi Profesörü Dietmar Eberle. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :