Körfeze Açılan Yolcu Salonu

mimarizm.com / 14 Şubat 2022
Salto Architects ve Stuudio Tallinn işbirliği tarafından tasarlanan yeni Tallinn Kurvaziyer Terminali’nin denize doğru kademelenerek inen çatısında kamusal oturma ve oyun alanları yer alıyor.

Fotoğraflar: Tonu Tunnel

Estonya'nın başkentinde, yerel mimarlık stüdyoları Salto Architects ve Stuudio Tallinn işbirliği ile yapılan yeni yolcu salonunun tasarımında, yalnızca kurvaziyer yolcularının kullanacağı bir mekandan ziyade kentlilerin yıl boyunca aktif olarak faydalanabilecekleri bir odak noktası oluşturma düşüncesiyle kamusal alanı iki katına çıkarak bir yaklaşım benimsendi ve yolcu salonunun çatısı kıyı boyunca uzanan 850 metrelik bir yürüyüş parkuru sunacak şekilde planlandı. Bu parkura aynı zamanda, toplanarak keyifli vakit geçirilebilecek oturma alanları da eklendi. Basamaklarla denize doğru alçalan bu yüzeylerin çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapması öngörüldü. 

Kentin yeşil dokusuna katkı sunacak bitkilendirme çalışmasının yanı sıra oyun ve egzersiz alanlarında da sağlıklı çözüm sunabilmek için kauçuk malzemeler tercih edildi. Yapının cephesinde ise şeffaf yüzeylere eşlik edecek ahşap kaplamalar kullanıldı. 

Yapı; bekleme salonu, arka tarafta sıralanmış servis alanları ve özel ofisler ile sade bir plan şemasıyla kurgulandı. Çatıdaki ana oturma platformunun altındaki boşlukta ise bir restorana yer verildi. Bekleme salonu, sürgülü duvarlar ve seyyar pasaport kontrol kabinleri sayesinde ihtiyaçlar doğrultusunda iki farklı alana bölünebilecek şekilde esnek bir yaklaşımla tasarlandı. Buradan geniş bir merdivenle ise çatı kotuna erişirim sağlandı. 

Yapının gelecekteki ihtiyaçlar doğrultusunda büyümesi öngörülerek geniş çatı örtüsü altında üçüncü bir iskelenin yapımına olanak tanıyan alanlar da bırakıldı. 

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :