Kolektif Gücün Simgesi; Casa Ensamble Chacarrá

Tuba Tellioğlu Şeren / 31 Ocak 2017
Kolombiyalı mimarlık ofisi Ruta 4, yerel malzeme ve iş gücünden faydalanarak, ülkedeki iç karışıklıktan dolayı yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalan aileler için çeşitlilik ve kültür merkezi Casa Ensamble Chacarrá’yı tasarladı.

Casa Ensamble Chacarrá projesi, Pereira bölgesindeki insan hakları ihlalleriyle öne çıkan bir mahallede, eğitim ve sanat etkinlikleri için kullanılabilecek bir mekan yaratmak amacıyla hayata geçirilmiş. Kolombiya’daki politik iç karışıklık ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan yüzlerce ailenin yaşadığı bir bölgede, şehirdeki çeşitli grupların desteği ve yerel iş gücüyle ortaya çıkan pavyon, sivil direnişi ve birlikten doğan gücün iyileştirici etkisini temsil ediyor.  

 

Pavyon tamamıyla yerel malzeme ve tekniklerle inşa edilmiş. Strüktüründe Guadua bambuları, yapının dış yüzeyinde Esterilla malzemesi, çatısında ise çinko levhalar kullanılmış. Yapı bambu üçgen ayaklar üzerinde yükseliyor. Bu üçgen yapı yerel halk için kolektif güçten doğan estetiğin doğal bir simgesine dönüşmüş durumda. 

Kaynak, domusweb
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :