Mülteciler için Ekoloji Dostu Konut Projesi

Tuba Tellioğlu Şeren / 24 Ocak 2017
Mülteciler için inşa edilmiş konutlar dendiğinde aklımıza ilk estetik ve kalite anlamında azla yetinilmiş projeler geliyor. Ancak Alman mimar Werner Sobek’in, Suriyeli göçmenler için tasarladığı Winnenden’daki konut projesi bu algıyı tersine çevirerek bizleri şaşırtmayı başarıyor.

Mimar Werner Sobek’in Aktivhaus firması iş birliğinde Winnenden’da bulunan 200 Suriyeli göçmen için tasarladığı konut projesi, ahşap dış cepheli Lego benzeri evleriyle son derece etkileyici bir görselliğe sahip. Mimar Sobek kendisine verilen brief doğrultusunda proje için ileride kolaylıkla genişletilebilecek, farklı işlevlere hizmet edebilecek, demonte edilebilecek bir çözüm sunabilmek için Aktivhaus’un 700 Serisi’nden 38 prefabrik ev modülünü tercih etmiş. Bu şekilde maliyetler en aza indirilmiş ve inşaat süresi kısaltılmış.  

Ahşap çerçeve konstrüksiyon kullanılarak tasarlanan 60 metrekarelik evlerin bulunduğu modüller iki kattan oluşuyor. Enerji ihtiyacını en aza indirmek ve yüksek yalıtım sağlamak amacıyla duvarlar, içinde kenevir ve ahşap lifi bulunan Karaçam’la kaplanmış. Projede beton kullanımı en aza indirilmiş ve çoğunlukla dönüştürülebilir malzemeler tercih edilmiş. Pencere kenarları toksik bir malzeme olan poliüretan köpük yerine kauçuk şeritlerle kaplanmış.

Sobek, konutların iyi korunduğu takdirde yüzyıllar boyunca kullanılabileceğini düşünüyor. Winnenden projesi sadece 3 yıllığına Suriyeli mültecilerin kullanımına sunulacak, daha sonra ise sosyal konuta dönüştürülecek. Geçtiğimiz yıl içinde başlatılan ve tamamlanan projenin içinde bir teknoloji modülü, 2 adet sosyal mekan ve bir çamaşırhane yer alıyor.  

Fotoğraflar, © Zooey Braun

Kaynak, Inhabitat
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :