Kimbell Sanat Müzesi, 50. Yıl Dönümünü Kutluyor

mimarizm.com / 19 Aralık 2022
Kimbell Sanat Müzesi, 50. yıl dönümünü Louis I. Kahn'ın ender görülmüş eserlerine ait bir sergi ile kutluyor.

Müzenin güneydeki sütunlu girişinin güncel fotoğrafı, ©Iwan Baan.

1966 senesinde Kimbell Sanat Vakfı direktörü Richard F. Brown, Fort Worth, Teksas'ta Kay ve Velma Kimbell'in koleksiyonunu barındıracak bir müze inşa etmek için mimarlarla görüşmeye başlamıştı. Listede Marcel Breuer, Gordon Bunshaft ve Ludwig Mies van der Rohe vardı. Ancak komisyon, Brown’ın yapılacak olan müzede hayal ettiği ve çok önemsediği bir bileşen olan doğal ışığı yapılarında oldukça vurgulayan Louis I. Kahn'da karar kıldı. Kahn, bu talebe dar pleksiglas tavan pencereleriyle çerçevelenmiş eğrisel beton beşik tonozlardan oluşan oldukça farklı bir formla yanıt verdi.

Kahn’ın Korint’teki Apollo Tapınağı’nın akşamüzeri resmi, 1951. Kağıt üzeri pastel boya ve kara kalem. Kimbell Sanat Müzesi tarafından yakın zamanda koleksiyona eklenmiştir.

Kahn’ın Korint’teki Apollo Tapınağı’nın öğle vakti resmi, 1951. Kağıt üzeri pastel boya ve kara kalem. Kimbell Sanat Müzesi tarafından yakın zamanda koleksiyona eklenmiştir.

1972'de, Kahn'ın zamansız ölümünden sadece iki yıl önce tamamlanan Kimbell Sanat Müzesi, bugün modern mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kimbell Sanat Müzesi, 50. yıl dönümünü kutlamak için, Kahn'ın, Enternasyonal Stil anlayışının ötesine geçmesine ve mimarisine antik çağı aşılamasını sağlayan bir deneyim olarak saydığı ve bunu müzenin tasarımına yaklaşımında ortaya koyduğu Yunanistan'daki Apollon Tapınağı'nı 1951 yılında ziyareti sırasında yaptığı pastel boya çalışmalarından üçünü satın aldı. Bu üç eser ve diğerleri, 1 yıl boyunca sürecek ve on yıllar boyunca müzenin olağanüstü kazanımlarını ve sergilerini öne çıkaran "The Kimbell at 50" sergisinde ziyaretçilerini bekliyor.

3 Ağustos 1972'de Fort Worth, Teksas'taki Kimbell Sanat Müzesi'ndeki traverten oditoryum duvarının önünde duran mimar Louis I. Kahn'ın işi Kimbell Sanat Vakfı'na teslim etmeden önceden bir arşiv görüntüsü. Fotoğraf Bob Wharton’un izniyle 50. yıl sergisinde yer almaktadır

Haber interiordesign.net'ten çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :