Kengo Kuma’dan Dairesel Bambu Yerleştirme

mimarizm.com / 29 Eylül 2021
Kengo Kuma, akıllı cihaz markası OPPO ile işbirliği kapsamında, doğal ve geleneksel malzemelerle teknolojiyi buluşturduğu Bamboo Ring yerleştirmesini Milano Tasarım Haftası’nda sergiledi.

Fotoğraflar: Ed Reeve

Kengo Kuma’nın OPPO işbirliği ile 2019 Londra Tasarım Festivali kapsamında V&A Müzesi avlusuna kurulan yapının devamı niteliğinde olan Bamboo Ring,; güçlü, kendi kendini destekleyen bir yapı oluşturmak için karbon fiber desteğe bağlanmış bambulardan oluşan iki metre çapında bir halka.

Ziyaretçilere çok yönlü bir deneyim sunmak için teknolojinin kuruluma nasıl dahil edildiğini açıklayan Kuma, "Doğal, geleneksel bir malzemeyi çok çağdaş, yeni teknolojiyle birleştirmek istedim; OPPO’nun sağladığı teknolojik donanımla yerleştirmeyi müzikle buluşturduk.” diyor.

Yerleştirmenin parçası olarak Japon kemancı Midori Komachi ve mimari ses tasarım stüdyosu Musicity tarafından mekana özgü bestelenen parça çalınıyor; yapıya bağlı motorlar, hoparlörler ve uyarıcılar aracılığıyla vurmalı sesler üretiliyor.

Asya’da enstrümanlarda sıklıkla kullanılan bambuyu yorumlayarak tüm yerleştirmeyi bir çeşit müzik aleti olarak ele alan Kuma, birlikte kullanılan farklı malzemeler ile de deneysel bir üretim gerçekleştirdiklerinin de altını çiziyor.

Yapı, İtalya'nın Trentino kentindeki açık hava sanat müzesi Arte Sella Park'ın kalıcı koleksiyonuna bağışlanacak.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :