Kadir Has Üniversitesi Öğrencileri Balat için Tasarladı

mimarizm.com / 14 Ocak 2020
Yürütücülüğünü Başak Bakkaloğlu ve Cemal Çobanoğlu’nun üstlendiği “Balat Mobilyaları” projesi kapsamında, KHAS Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri yerel esnaflar için dükkan önü mobilyaları tasarladılar.

"Balat Furnitures – Outdoor Furnitures for Tradespeople of Balat" projesi Kadir Has Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri ile Furniture Design and Production dersi kapsamında gerçekleşti.  Proje süresince öğrenciler, belirledikleri yerel esnaflar ile ihtiyaçlarını görüşerek, bu ihtiyaca yönelik tasarımlarını tamamladılar ve üretimlerini de üstlenerek son ürünleri kullanıcılarına ulaştırdılar.  

Proje alanı, öğrencilerin fakültelerinin bulunduğu, içinde yaşadıkları ve beslendikleri yerel kültür ile tasarım yoluyla etkileşime geçmeleri amacıyla belirlendi.

Tasarım konusunun “dış mekan mobilyası” olması ise, hem Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri süregelen dükkan önü kültürünün incelenmesi, hem de mobilya-mekan ilişkisinin iç mekanla sınırlı kalmayıp semt hayatı ile bütünleşik bir biçimde düşünülmesi durumunu harekete geçirdi.

Aynı zamanda, belirli bir kullanıcı için ihtiyaç belirleme, tasarım yapma ve geri bildirim alma yoluyla, mobilya-insan ilişkisi daha somut bir zeminde irdelendi.

Katılımcılar:

Beyza Doğanay (Puzzle Bench, Vodina Plastik)


Dilara Patlar (C Stool, Evin Unlu Mamülleri)


Doğukan Bayrak (Våt, Avrupa Erkek Kuaförü)

Görkem Kuşçu (W Bench, Fener Antik Mezat)


İlke Topuz (Peaceful Break, Terzi Muammer)


Meslina Uygur (Chain Hoops, Yunus Tuba Gıda)


Nayiri Özçelik (Ucube, Balat Kıraathanesi)


Selin Bitişik (Cobbler Bench, Civelek Kundura Tamircisi)


Vacip Barış Bekçi (Barberwing, Paşalı Erkek Kuaförü)

Diğer Katılımcılar: Ateş Zeki Can Taş (Exi-bit, Ressam Naim), Ayşe Sena Bozkurt (Şemsi, Berber Necati), Ayşegül Şakalak (Furnipipe, Balat Minik Kalpler Çocuk İyilik ve Aşevi), Boran Güngör (Mat Stand, Bilgin Oto Yıkama), Buket Demir (Roll Chair, Balat Saatçisi), Damla Karahasan (Lingo, Gazozhanem), Ertuğrul Erdi Çavuşdağ (Cat Bench, Kunduracı Halit Usta), Fatih Zelzele (Local, Şanlı Cila), Gönen İstanbullu (Hanger&Bench, Emir Berber), İlknur Atlinar (Frame Chair, Engin Varol Sanat Galerisi), Laçin Bezirci (Vivid Table, Agora Antik), Mehmet Salih Arslan (Tony Tone, Balat Kırtasiye), Selen Akkaya (Anane, Terzi Muammer), Sema Eldemir (Rörliga, Agora Antik)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :