Jean Nouvel Tasarımı Kıbrıs Üniversitesi Kütüphanesi Tamamlandı

mimarizm.com / 12 Haziran 2019
Jean Nouvel tasarımlı yapay bir tepe formundaki, Kıbrıs Üniversitesi Stelios Ioannou Öğrenim Kaynakları Merkezi’nin yapımı tamamlandı.

Fotoğraflar: Yiorgis Yerolymbos

Yapay bir tepeyi andıran Kıbrıs Üniversitesi Stelios Ioannou Öğrenim Kaynakları Merkezi adını Kıbrıslı sanayici Stelios Iannou’dan almış. Projenin yerleşimi, Kaloyeros Nehri’nin kıyısı boyunca uzanan  karakteristik tepelere ve özellikle Aronas’ın ana silüeti güneyine denk gelen bu peyzajdan ilham alan  bir earth-work” (toprak işi) olarak düşünülmüş.

Kıbrıs Üniversitesi Stelios Ioannou Öğrenme Kaynakları Merkezi; renkli kumaş katmanlarının üst üste gelmesiye oluşan insan yapımı bir “soyut kompozisyon” olarak düşünülmüş. Üzerindeki ve etrafındaki bitkiler, çalılar, ağaçlar; adadaki doğal floradan seçilerek doğal peyzaj ile insan üretimi çevre arasındaki bir hibrit yapı olarak tasarlanmış.  

Dört katlı yapının programı; “Kütüphane”, “Bilgi Sistemleri Merkezi”, “Öğretim Teknolojileri Merkezi" ve “Dil Merkezi” birimlerinden oluşuyor. 15.000 metrekare alanda yer alan 900 çalışma mekanı, katları ayıran ve yapının içinde çıkıldıkça genişleyen merkezi dairesel atriyumun etrafında düzenlenmiş. 

Sivri uçlu dev bir beyaz sütun ise hacmin merkezine konumlandırılıp üzeri kubbe ile örtülmüş. Kubbenin hemen altında yer alan en üst katta, çatı bahçesine dıştan 360 derecelik görüş alanı sağlayan çalışma alanı tasarlanmış.

Ofisin projedeki ana kaygısı ve büyük dikkati iklimsel koşullara dair olmuş: iyi bir enerji kullanım stratejisiyle güneşten korunma ve tüm iç hacmi serin ve konforlu tutma kararı projenin asıl unsuru olarak belirlenmiş.

Kıbrıs Üniversitesi Kütüphanesi, Fransız mimarlık ofisi Ateliers Jean Nouvel’in, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da yer alan diğer projesi; dış cephesi bitkilerle kaplı perfore duvarlardan ve geniş balkonlardan oluşan Tower 25 2016 yılında tamamlanmıştı.

Haber, dezeen ve Atelier Jean Nouvel resmi sitesinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :