Jean Nouvel’den Kıbrıs’a Akdeniz Ruhu Taşıyan Kule

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Mart 2016
Fransız mimarlık ofisi Ateliers Jean Nouvel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da, dış cephesi bitkilerle kaplı delikli duvarlardan ve geniş balkonlardan oluşan yüksek katlı bir rezidans tasarladı.

Eleftheria Meydanı’nın hemen yakınında yer alan 67 metre yüksekliğindeki Tower 25 projesi, başkentin en yüksek yapılarından biri. Apartman dairesi, ofis ve dükkanlardan oluşan kompleksin yapımı ise geçtiğimiz yıl tamamlanmış. 
Ateliers Jean Nouvel mimarları, Akdeniz iklimine uygun olacak biçimde, binanın dış cephesinde bitkilerle kaplı perfore duvarlar ve geniş balkonlara yer vererek kendi deyişleriyle bir “doğal bir güneş kırıcı” yaratmışlar.

 
Ofis ve apartman dairelerinin bulunduğu yapının en çok ışık alan güney cephesinde mimarlar, binanın eni uzunluğunda, geniş balkonlara yer vermişler. 


Binanın doğu ve batı cephelerindeki duvarlarda ise geometrik desenler oluşturmak amacıyla içinden bitkilerin fışkırdığı kare delikler açılmış.


Proje geliştiricileri bina için “Doğal bir güneş kırıcı yerine geçen bitki örtüsü yaz aylarında binayı yoğun sıcaklıktan koruyor; kış aylarındaysa gün ışığının içeri taşınmasını sağlıyor” diyor. Buna karşın, binanın kuzey cephesinde sade bir tasarım göze çarpıyor. Bu bölümdeki eğimli balkonlarda herhangi bir bitki örtüsüne rastlanmıyor.

18 katlı Tower 25 projesi aynı zamanda “The White Walls” olarak da adlandırılıyor. Binanın ilk iki katı dükkanlara ayrılmış. Dükkanların üzerinde yükselen 6 kat ise ofislerden oluşuyor. Diğer katlarda ise apartman dairelerine yer verilmiş.

Fotoğraflar Yiorgis Yerolymbos, Nice Day Developments izniyle.
Bu haber Dezeen’den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :